Dobór grzejnika. Odpowiednie grzejniki należy dobrać ze względu na zapotrzebowanie na ciepło w określonym pomieszczeniu oraz temperaturę w nim panującą.

Takie informacje możemy znaleźć w dokumentacji projektowej budynku. Często jednak występują różnice pomiędzy rzeczywistym zapotrzebowaniem budynku na ciepło, a treścią w dokumentacjach. Aby tego uniknąć najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny w celu określenia ilości ciepła „uciekającego” z budynku poprzez podłogę, strop, a przede wszystkim ściany i okna (we współcześnie budowanych domach można przyjąć, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 50 do 70 W/m2). Trzeba również pamiętać o tym, że wydajność grzejnika zmienia się w zależności od temperatury pracy. Okres gwarancji grzejników wynosi zazwyczaj 5 lub 6 lat.  

Kiedy?
Zazwyczaj grzejniki montuje się po zakończeniu robót wykończeniowych. Jeśli jednak prace te prowadzone są w zimie to grzejniki należy zamontować wcześniej. W tym celu należy zamocować uchwyty montażowe po otynkowaniu miejsc, w których będą wisiały. Przed zawieszeniem grzejników należy je odpowiednio zabezpieczyć. Większość z produktów posiada możliwość zawieszenia bez rozpakowywania (tzw. opakowanie montażowe). Jeśli jednak takie opakowanie zostało wyrzucone (lub go po prostu brak), grzejniki należy okryć (np. folią) i owinąć (polecana taśma samoprzylepna). Można również osłonić krawędzie przed uderzeniami, jakie mogą się zdarzyć w trakcie prac remontowych.

grzejnikiJak montować grzejniki?
Najczęstsze miejsce na montaż grzejników znajduje się pod parapetem. Przestrzeń pomiędzy wymiennikiem ciepła, a podłogą powinna wynosić ok. 10 cm, co jest niezbędne, do prawidłowej cyrkulacji powietrza. Jeśli zdarzy się, że jeden grzejnik nie wystarczy, należy zamontować drugi, ale już na ścianie (przeciwległej lub sąsiedniej). Ze względów estetycznych nie należy montować grzejników, które są dłuższe od parapetu.

Wygląd
Wbrew pozorom, w pomieszczeniach budynku mieszkalnego, grzejniki są zauważalne tak samo jak np. meble czy sprzęt RTV. Są one jednak tak powszechne, że większość z nas przyzwyczaiła się już do ich standardowego wyglądu. Dlatego bardzo ważną rolę w wyborze odpowiedniego grzejnika odgrywa nasz własny gust. Obecnie na rynku istnieją grzejniki, które oprócz standardowych funkcji, posiadają także wysublimowane kształty, często idealnie komponujące się z nowatorskimi wnętrzami. Wtedy też nasze poczciwe „kaloryfery” stają się nie tylko wymiennikiem ciepła, ale również modną dekoracją, która przyciągnie uwagę każdego odwiedzającego nas gościa.
 

Autor: Łukasz Sojczyński
Źródła:
„Budujemy dom 2009”
http://grzejniki.blox.pl/resource/grzejniki4vy7.jpg