Zastosowanie układów grzewczych precyzyjnie, w miejscu powstawania największych strat cieplnych gwarantuje najefektywniejsze ich wykorzystanie. Czym zatem różnią się i jak działają grzejniki podtynkowe 3THERMO od typowych systemów grzewczych i popularnych podłogówek?

Systemy ogrzewania powierzchniowego znane są już od dawna. Popularne niegdyś piece kaflowe były protoplastami dzisiejszych nowoczesnych grzejników podtynkowych. Różnica dotyczy jedynie lokalizacji źródła ciepła. Piec umieszczony był w jednym miejscu, a grzejniki podtynkowe rozmieszczone są na całej powierzchni ściany. Gwarantuje to perfekcyjne rozmieszczenie ciepła, bez konieczności kumulowania dużej energii w jednym miejscu.

przekrój ściany z zastosowaniem rozwiązania podtynkowego

Powierzchnia termiczna bez podgrzewania powietrza

Układy grzewcze powinny być montowane w miejscach, w których dochodzi do największych strat ciepła. Takimi powierzchniami są ściany zewnętrzne i stropodachy. Grzejniki podtynkowe działają wewnątrz ścian. Dzięki temu, inaczej niż systemy konwekcyjne, tworzą aktywnie termiczną powierzchnię bez konieczności podgrzewania powietrza. Ponadto, ogrzewanie ścienne bilansuje straty ciepła w miejscu ich powstawania.

Dzięki zdolności akumulacji energii cieplnej w masie betonu układ jest tańszy w eksploatacji niż w przypadku stosowania tradycyjnych kaloryferów. Oszczędność energii w zależności od układu może dochodzić nawet do 40%. „Wieloletnie prace nad grzejnikiem podtynkowym pozwoliły nam stworzyć pierwszy tak dopracowany produkt na rynku, przeznaczony dla systemu ogrzewania ściennego. Współpracując ze znakomitymi inżynierami i uczelniami stworzyliśmy wyjątkowo proste i bezpieczne urządzenie, które doskonale wpisuje się w obecne wymogi energooszczędności stawiane nowoczesnym budynkom” – mówi Patryk Nowakowski, Prezes Zarządu 3THERMO Sp. z o.o.

źródło: 3THERMO

 

Ogrzewanie w suchej zabudowie

Grzejnik podtynkowy w wersji do suchej zabudowy to odpowiedź na codzienne problemy z montażem tradycyjnych systemów grzewczych w ściankach g-k. Ultracienka konstrukcja i niezwykle niska masa grzejnika (tylko 1,6 kg) sprawiają, że montaż ogranicza się do umieszczenia go w standardowym stelażu ścianek działowych o rozstawie profili 60 mm. System ścienny w układzie g-k, z uwagi na małą zdolność kumulacji ciepła w tego typu ściankach, wymaga traktowania go jako promiennika energii. Dlatego też standardowy grzejnik 3THERMO został w tym wariancie wzbogacony w folię fototermiczną. Jej zadaniem jest zwiększenie czynnej powierzchni grzewczej oraz maksymalizacja wydajności systemu.

 

Grzejniki podtynkowe – rozwiązanie przyjazne alergikom

Alergenem może być nie tylko pokarm, pyłek roślin, kosmetyk czy środek chemiczny, ale również wszechobecny formaldehyd oraz kurz gromadzący się w kaloryferach. Szczególnie niebezpieczne dla alergików są niewidoczne gołym okiem pleśnie oraz grzyby na ścianach. Grzejniki podtynkowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów – zapobiegają występowaniu pleśni, grzybów oraz gromadzeniu się kurzu. Typowe grzejniki ścienne są mało higienicznym rozwiązaniem, ponadto przyczyniają się do przesuszania powietrza, co sprzyja wszelkim dolegliwościom górnych dróg oddechowych. Tej wady pozbawiony jest tylko jeden dostępny na rynku typ ogrzewania. Jest nim ogrzewanie ścienne. ciepła ściana, działając podobnie jak popularna „podłogówka” emituje naturalne promieniowanie cieplne. W przeciwieństwie do innych systemów ogrzewania nie wysusza powietrza i nie miesza go z kurzem, co ogranicza rozwój bakterii i wirusów. W przypadku ogrzewania ściennego nie oddaje swojej wilgoci do zimnych ścian, co niestety dzieje się w przypadku np. ogrzewania podłogowego. Dodatkowo ogrzewanie ścienne osusza mur, eliminując warunki dla rozwoju szkodliwych dla człowieka grzybni i pleśni na ścianie.

Myśląc o ogrzewaniu ściennym, które idealnie sprawdzi się w pokoju alergika, należy wskazać grzejniki podtynkowe. Są one najbardziej właściwym rozwiązaniem do pokoju osoby uczulonej na kurz lub pleśń bądź zmagającej się z częstymi infekcjami układu oddechowego czy chronicznym kaszlem. Taki typ ogrzewania jest też idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których wysoki poziom higieny stanowi priorytet.

Grzejnik podtynkowy 3THERMO to pierwszy grzejnik na rynku, który jest prawdziwie higieniczny i powinien być stosowany nie tylko w mieszkaniu alergika, lecz także we wszystkich placówkach medycznych, gdzie tak ważna jest czystość. To jedyny grzejnik, który nie wymaga czyszczenia i działa na środowisko antybakteryjnie – mówi Patryk Nowakowski z 3THERMO. Walory użytkowe grzejników podtynkowych to przede wszystkim pełna funkcjonalność ścian. Dzięki unikatowej konstrukcji grzejnika pod tynkiem nie płynie woda, choć sam grzejnik jest zasilany wodą z centralnego ogrzewania. Ciepło wewnątrz ściany rozprowadzane jest przez sieć radiatorów – w ścianie można więc wiercić bez obawy o uszkodzenie instalacji hydraulicznej i wyciek wody. To duże uproszczenie dla dotychczasowych systemów ogrzewania płaszczyznowego pod względem hydraulicznym, projektowym i samego montażu.

Grzejnik GP, fot. 3THERMO

 

Dlaczego ogrzewanie jest tak ważne?

To, w jaki sposób ogrzewamy budynek, wpływa na utrzymanie właściwej wilgotności powietrza, którym oddychamy. Ludzki organizm, w przeciwieństwie na przykład do wirusów, najlepiej czuje się w pomieszczeniach, gdzie wilgotność względna kształtuje się na poziomie 40-60% – wyjaśnia Patryk Nowakowski, ekspert 3THERMO. Wówczas jesteśmy mniej podatni na wszelkiego rodzaju choroby wynikające z podrażnionego gardła czy przesuszonej śluzówki. – Niestety, tradycyjny i najbardziej powszechny system ogrzewania stosowany w naszych domach – kaloryfery – nie jest rozwiązaniem, które korzystnie wpływałoby na nasze zdrowie – dodaje ekspert. Dzieje się tak z tego względu, że grzejniki działają jak dmuchawy powietrza – zaciągają z pomieszczenia zimne powietrze, po czym je podgrzewają i wydmuchują jako ciepłe, przyczyniając się do ruchu powietrza, a wraz z nim kurzu i wielu alergenów. W okresie grzewczym w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób wilgotność spada nawet do 20%, a suche powietrze to więcej kurzu, bakterii i niekorzystnych efektów elektrostatycznych w naszych domach. Między innymi z tej przyczyny, w dobie promowania zdrowego trybu życia oraz nowych możliwości technologicznych, do łask wracają inne metody ogrzewania. Wśród nich układy ogrzewania ściennego, będące najbardziej higieniczną formą ogrzewania pomieszczeń.

Zwrot na rynku grzewczym

Możliwość oddychania wilgotnym, nieprzegrzanym powietrzem, niemieszającym się z kurzem i alergenami to najważniejsza zaleta systemów montowanych wewnątrz ścian. Dzięki temu, że są one schowane, nie ma możliwości, aby stały się siedliskiem dla kurzu i bakterii. Wśród tego typu rozwiązań na uwagę zasługuje nowość na rynku – hybrydowe grzejniki podtynkowe, które montuje się wewnątrz ściany w tynku, płytach betonowych lub zabudowie gips-karton. Grzejniki te nie wymagają czyszczenia i odpowietrzania, dzięki czemu szczególnie sprawdzają się w przypadku alergików, również dzieci, które współcześnie są dużo bardziej narażone na problemy ze zdrowiem na tle alergicznym. Grzejniki 3THERMO tworzą aktywną termicznie barierę odgradzającą nas od warunków panujących na zewnątrz. Nie unoszą kurzu wraz z podgrzanym powietrzem, nie pylą, a także nie pobierają wilgoci z powietrza, dzięki czemu hamują rozwój chorobotwórczych pleśni i grzybów na ścianach.

fot. 3THERMO

fot. 3THERMO

 

Dobry mikroklimat

Budując dom, staramy się zapewnić swojej rodzinie wszystko, co najlepsze – bezpieczeństwo, zdrowie oraz odpowiedni komfort mieszkania. Zastosowanie płaszczyznowego systemu ogrzewania ściennego gwarantuje, że powietrze nigdy nie jest przegrzane ani przesuszone, zawsze ma równą temperaturę, właściwą wilgotność i jest pozbawione kurzu oraz alergenów. Dzięki systemom ogrzewania podtynkowego nie ma też potrzeby używania dodatkowych urządzeń jak nawilżacz czy jonizator w celu zapewnienia w domu odpowiedniego i przyjaznego wszystkim domownikom mikroklimatu.

 

Źródło: 3THERMO

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.