Jak rozwiązano w nim problem grzania i przygotowywania tak dużych ilości ciepłej wody użytkowej? Jak obroniono się przed bakteriami legionella? Jak zapewniono komfort w gorących okresach roku?

 

Herbarium Hotel&SPA w Chomiąży Szlacheckiej to dawny dwór szlachecki, którego historia sięga XIII wieku. Cały kompleks położony jest na terenie 6 hektarowego, zabytkowego parku i składa się z trzech budynków: starego dworu, nowego dworu oraz oficyny.

Obiekt ten potrzebuje chłodu oraz grzania. System grzewczo-chłodzący w tym kompleksie został oparty na rewersyjnych pompach ciepła, a źródłem szczytowym jest kotłownia gazowa na gaz płynny, aby w okresach szczytowych pokryć w 100% zapotrzebowanie na ciepło.

Pompy ciepła pracują zatem w układzie biwalentnym. Podczas chłodzenia, pompy ciepła wykorzystują ciepło odpadowe na cele użyteczne, między innymi na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz grzanie basenu.

Pompy ciepła pracują w układzie czterorurowym, by równocześnie zapewnić możliwość grzania i chłodzenia. Rozdzielacz ciepła jest mocy 400kW, a chłodu o mocy 260 kW. Dolnym źródłem ciepła dla tych urządzeń jest grunt, w którym umieszczono wymienniki ciepła w postaci sond pionowych o głębokości 100 m a łączna ich długość wynosi 4 km.