Dom inwestora

Dom inwestora – Pana Grzegorza, znajduje się w Rybniku. Jest to budynek o powierzchni 340 m2, na który składa się parter z poddaszem użytkowym. W domu mieszka rodzina wielopokoleniowa. Dom wykonany jest z pustaków ceramicznych Porotherm o grubości 30 cm. Jest ocieplony styropianem o grubości 20 cm. Dodatkowo poddasze w budynku jest pianowane.

Początkowo w projekcie uwzględniony był kocioł na ekogroszek, jednak inwestor był zainteresowany bardziej ekologicznym paliwem, więc przymierzając się do kotłowni gazowej – zrobił przyłącze gazu.

Świadomy inwestor, myśląc o samowystarczalnym energetycznie systemie, chciał zainwestować w fotowoltaikę. Właśnie dlatego wybór końcowy padł na hybrydowe rozwiązanie: pompę ciepła z wbudowanym kotłem gazowym o mocy 19 kW.

System

W nowym domu w Rybniku powstała instalacja wykorzystująca hybrydową pompę ciepła Vitocaldens 222-F marki Viessmann, która łączy pompę ciepła powietrze/woda typu SPLIT ze zintegrowanym gazowym kotłem kondensacyjnym oraz pojemnościowym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 130 l.

Urządzenie wykorzystuje czystą, darmową energię odnawialną skumulowaną w powietrzu atmosferycznym, co pozwala stworzyć energooszczędny i przyjazny środowisku system grzewczy.

Kotłownia w domu Pana Grzegorza

Tryby pracy

W trakcie bieżącej pracy pompa ciepła pokrywa podstawowe zapotrzebowanie na energię, wykorzystując w dużym stopniu darmową energię zakumulowaną w otoczeniu. Gazowy kocioł kondensacyjny włącza się wtedy, kiedy pojawi się taka potrzeba!

Vitocaldens 222-F może pracować w trybie ekonomicznym, ekologicznym lub komfortowym. Na podstawie cen gazu i prądu lub współczynnika energii pierwotnej menedżer energii automatycznie wybiera, które z urządzeń grzewczych (pompa ciepła, kocioł kondensacyjny) powinno być wykorzystywane do ogrzewania budynku i wody użytkowej w pierwszej kolejności. Uwzględnia przy tym również aktualną temperaturę zewnętrzną, wymaganą moc i potrzebną temperaturę na zasilaniu. Przez wysoki udział pompy ciepła w rocznej pracy instalacji grzewczej – sięgający 80% – oraz przez wysoką wartość współczynnika efektywności COP wg EN 14511: do 5,1 przy temperaturze powietrza 7°C / wody 35°C , system cechuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

Efekty? Zawsze niskie zużycie energii, niższe koszty eksploatacji, niższa emisja CO2, większy komfort przygotowania i korzystania z ciepłej wody użytkowej! Oprócz tego, urządzenie zapewnia efektywne chłodzenie w okresie letnim, a budynek jest chłodzony nadmuchowo przez klimakonwektor. Tym sposobem dba o komfort użytkowników budynku przez cały rok. System chłodzenia budynku uzupełniony jest o zbiornik buforowy wody lodowej o pojemności 200 litrów, który latem jest źródłem chłodu.

Urządzenie hybrydowe Vitocaldens 222-F jest przystosowane do wykorzystywania energii
elektrycznej wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pozwala na
obniżenie kosztów eksploatacji elektrycznych komponentów centrali grzewczej. Pan Grzegorz to wykorzystał! Hybrydowa pompa ciepła zasilana jest instalacją fotowoltaiczną o mocy 10 kWp. Pod względem eksploatacyjnym urządzenie jest bardzo wygodne do zarządzania parametrami pracy i do kontrolowania pracy – może współpracować z modułem komunikacyjnym Vitoconnect.

Oprócz tego w budynku funkcjonuje jeszcze wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wykorzystująca glikolowy, gruntowy wymiennik ciepła. Powietrze, które dociera do budynku jest wstępnie ogrzane na wymienniku rekuperatora. Odzysk ciepła dochodzi nawet do 99%. Dzięki zastosowaniu rekuperacji budynek nie traci ciepła.

Koszty eksploatacyjne

Instalacja fotowoltaiczna została zainstalowana dopiero w grudniu 2019. Do tej pory, roczne koszty eksploatacji tego budynku – koszty energii elektrycznej i gazu – zamykały się w 3 000 złotych. Hybrydowe urządzenie jest przystosowane do współpracy z pompą ciepła, a dzięki temu, że elektronika cały czas analizuje i dąży do jak najbardziej ekonomicznej eksploatacji, to w tym obiekcie pracuje głównie tak, że pompa pokrywa zapotrzebowanie budynku, korzystając z energii z fotowoltaiki. Dopiero w sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza, do pracy włącza się kocioł gazowy.


O systemie

Vitocaldens 222-F to kompletny, zajmujący niewiele miejsca system energetyczny składający się z pompy ciepła powietrze/woda typu SPLIT, gazowego kotła kondensacyjnego i zasobnika wody użytkowej. Sterowanie pracą urządzenia hybrydowego odbywa się za pomocą łatwego w obsłudze regulatora Vitotronic z intuicyjnym menu. Aplikacja ViCare umożliwia użytkownikowi sterowanie instalacją grzewczą za pośrednictwem smartfona. Pozwala w każdej chwili sprawdzić status eksploatacji systemu, a w przypadku ewentualnej awarii w szybki i łatwy sposób nawiązać kontakt z zapisanym w aplikacji serwisantem.

Cechy:
• Moc – do 10,9 kW przy A2/W35 (pompa ciepła),
19 kW (gazowy kocioł kondensacyjny).
• Sprawność znormalizowana – do 98% (Hs) / 109% (Hi).
• COP w trybie ogrzewania Wg EN 14511: do 5,1 przy powietrze 7°C/woda 35°C oraz do 3,8 przy powietrze 2°C/woda 35°C.
• Klasa efektywności energetycznej A++ wg rozporządzenia WE 811/2013 ogrzewanie, przeciętne warunki klimatyczne, zastosowanie niskotemperaturowe (W35).
• Paliwo – gaz ziemny lub gaz płynny.
• Obsługa – regulator Vitotronic 200 z menedżerem energii Hybrid Pro Control, wyświetlacz graficzno-tekstowy, radiowy pilot zdalnej obsługi, aplikacja mobilna ViCare.
• Podgrzew wody użytkowej – zintegrowany zasobnik ładowany CWU o pojemności 130 litrów.

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych