5 października 2012 roku oficjalnie otworzono Słupski Inkubator Technologiczny przy ul. Portowej, pierwszy tego typu obiekt w Słupsku, o którego efektywność energetyczną dba wysoce wyspecjalizowana instalacja oparta m.in. na gazowych absorpcyjnych urządzeniach marki Robur. Uroczystość otwarcia zgromadziła ponad 300 gości.

Otwarcie uświetniła swoim występem również orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica ze Słupska. Przecięciem czerwonej wstęgi przez przedstawicieli władz parlamentarnych, wojewódzkich i lokalnych, rozpoczęła się uroczystość otwarcia Słupskiego Inkubatora Technologicznego w SSSE. Szczególnymi gośćmi wydarzenia byli między innymi Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Słupska Maciej Kobyliński, Prezes Agencji Rozwoju Pomorza Łukasz Żelewski, Wiktor Tyburski i wielu innych. Proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego Ks. Zbigniew Krawczyk poświęcił obiekt zgodnie z katolicką tradycją. W interesująco zaprojektowanej auli widowiskowej Prezes Inkubatora dziękował władzom za zaangażowanie i wsparcie dla tej niebagatelnej inwestycji, szczególne podziękowania kierując również do udziałowców, wykonawców oraz najemców. Zostały wręczone prezenty, upominki i statuetki wszystkim osobom, zaangażowanym w powstanie tego obiektu.

 

 

 

Słupski Inkubator Technologiczny to nowoczesny obiekt biurowo-technologiczny o powierzchni 7000 m 2 . Jest to najnowocześniejszy obiekt w Słupsku oferujący powierzchnie biurowe i produkcyjne, a także miejsce stwarzające dogodne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości i kreujące pozytywny klimat współpracy na rzecz innowacyjności. Ta nowoczesna infrastruktura jest dedykowana firmom z branż technologii informatycznych, automatyki i robotyki, energii odnawialnych oraz metalowo-spawalniczych. Jest to także doskonałe miejsce dla firm innych branż, które chcą się rozwijać i realizować ciekawe pomysły. Budowa inkubatora ruszyła w listopadzie 2010 roku, jej koszt to 41 mln zł z czego aż 75% to dofinansowanie ze środków unijnych. Unikalność SIT to nie tylko oryginalna architektoniczna bryła i ergonomia obiektu, ale również zaprojektowany tam system grzewczo-klimatyzacyjny oparty na absorpcyjnych urządzeniach Robur, które zostały wybrane ze względu na ich energooszczędność. Zamontowane urządzenia kwalifikowane są w klasie A+++ wg schematu klasyfikacji systemów grzewczych proponowanych przez Komisję Europejską. Zapewniają przez to zmniejszenie zużycia energii do 50% i redukują emisję CO2 w stosunku do najlepszych kotłów kondensacyjnych. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii gwarantują inwestycji wysoką efektywność i niskie koszty eksploatacji.

Źródło: Robur

 

Artykuł dostępny taże w e-czasopiśmie Termomodernizacja