Kumulować latem i wykorzystywać zimą – oto prosta zasada oszczędzania ciepła. Taką zasadę stosuje już prawie od roku biurowiec w Euro- Centrum w Katowicach.

Mechanizm, który to umożliwia jest już bardziej skomplikowany. Biurowcowi Euro-Centrum udaje się zaoszczędzić aż 2/3 standardowo używanej energii.

Dla osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej, tak ze względów ekonomicznych, jak i w trosce o środowisko, w obiekcie zastosowano liczne technologie, m.in. system zarządzania BMS, pompę ciepła, system ogrzewania stropowego z funkcją chłodzenia BKT czy żaluzje fasadowe.

okno w technologii pasywnej

Systemy zastosowane w budynku innowacyjnym
System zarządzania BMS to „mózg” inteligentnego budynku, który po odpowiednim zaprogramowaniu steruje urządzeniami. Za pomocą czujników kontroluje temperaturę na poszczególnych kondygnacjach i decyduje o ewentualnym dodatkowym chłodzeniu lub grzaniu. Jest zintegrowany z żaluzjami fasadowymi. Sprawia, że opustoszały budynek przechodzi w stan uśpienia- zamyka całkowicie elementy wentylacji dla zaoszczędzenia zgromadzonego wewnątrz ciepła.

Osłony termiczne – dla zminimalizowania strat cieplnych w budynku zastosowano izolacje: na dachu – 30 cm styropianu , w ścianach zewnętrznych – 20 cm styropianu, na podłodze – 15 cm poliestru, okna pasywne o potrójnym szkleniu i współczynniku przenikania ciepła 0,5.

żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe – umieszczone na południowej i zachodniej ścianie budynku, posiadają czujniki nasłonecznienia i wiatru oraz dodatkowy własny system zarządzania. W zależności od pogody uchylają się lub otwierają, a podczas burzy automatycznie składają, by uniknąć uszkodzeń.

 

 

 

System ogrzewania stropowego z funkcją chłodzenia BKT – wykorzystuje moduły ogrzewania stropowegoznane nie od dziś właściwości akumulacyjne grubych ścian (latem absorbują nadmiar ciepła, a zimą izolują). Budynek skonstruowany jest z płyt żelbetowych o grubości 30 cm. Wewnątrz zatopione są rury z wodą chłodzącą bądź grzejną, które rozprowadzają ją na poszczególne piętra. Temperatura wody wynosi w sezonie grzewczym ok. 30 stopni Celsjusza, a nie jak w tradycyjnych grzejnikach – ok.80, dzięki czemu unika się niepotrzebnych strat ciepła.

system ogrzewania i chłodzenia stropowego

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – wspomaga system BKT. Zamontowany na dachu rekuperator w sezonie grzewczym odzyskuje 75% energii cieplnej z wywiewanego powietrza, a latem agregat wody lodowej schładza czerpane to z zewnątrz.

Pompa ciepła – zapewnia ogrzewanie budynku. Ciepłem uzyskanym z gruntu dzięki studniom geotermalnym ogrzewa wodę, a następnie przekazuje ją systemowi BKT. W sezonie letnim zużycie 1 kW energii elektrycznej, by napędzić pompę, daje 4 kW energii cieplnej . pompa ciepła, kotłownia z pompą ciepła

Obok budynku wykonano odwierty o głębokości 15 metrów. Umieszczono w nich studnie geotermalne, które pozyskują z ziemi wodę o temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza.Następnie przekazują ją do pompy ciepła.

 

Oprócz konkretnych urządzeń na energooszczędność obiektu ma też wpływ jego konstrukcja.

Zwarta forma zapewnia korzystną proporcję powierzchni ścian (które oddają ciepło) do powierzchni pomieszczeń (które tego ciepła wymagają). Układ komunikacyjny oparty został o założenie atrialne z centralnym przeszkleniem, więc ciąg komunikacyjny nie wymaga za dnia dodatkowego oświetlenia. Również pomieszczenia biurowe korzystają ze sztucznych źródeł światła tylko w niewielkim stopniu – zlokalizowane są „na zewnątrz”, tak, by wszystkie miały dostęp do naturalnego oświetlenia.

wiercenie studni geotermalnej

 
W środkowej części obiektu, gdzie nie ma okien, umieszczono zaplecze socjalne, niewymagające ciągłego oświetlenia.

Konstrukcja budynku została dostosowana też do przeznaczenia. Złożona z żelbetonowych słupów i płyt umożliwia dowolność aranżacji pomieszczeń, które zajmą siedziby i laboratoria firm wysokich technologii oraz ośrodki badawcze. Na zaoferowanej przestrzeni i dzięki specjalnym urządzeniom najemcy będą testować i wdrażać swoje innowacyjne pomysły.

Kilka danych o budynku:
•    Zużywa tylko 1/3 energii
•    koszt budowy – 10 473 tys. zł/m2 – porównywalny z tradycyjnym budownictwem
•    Powierzchnia 2 404 m2
•    Nie ma w nim ani instalacji centralnego ogrzewania ani klimatyzacji- ogrzewanie i chłodzenie zapewnia system rur BKT oraz pompa ciepła
•    Pracuje w dni robocze, w weekendy system przechodzi w stan uśpienia.


Opracowano na podstawie materiałów Euro- Centrum Sp. z o.o.