Sieć ciepłownicza w Siedlcach otrzyma inteligentny system monitoringu

Inteligentne sieci ciepłownicze pozwalają na znacznie bardziej efektywne dostarczanie ciepła do odbiorców. Dzięki wykorzystaniu metod informatycznych (takich jak choćby Big Data), systemu czujników temperatury czy moduły zdalnego sterowania, jego przesył jest znacznie bardziej efektywny.

W tej kwestii ciekawą technologię zaprezentowało ostatnio Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach. Dzięki współpracy z dostawcą usług telekomunikacyjnych, firmą Orange, utworzono system monitoringu węzłów cieplnych. Ich zadaniem jest dostarczanie wytwarzanego ciepła do odpowiednich gałęzi odbiorczych. Jednocześnie możliwe stanie się monitorowanie w czasie rzeczywistym całego systemu.

Znalezione obrazy dla zapytania PEC siedlce

W praktyce oznacza to, że wszelkie usterki i błędy będą natychmiastowo wykrywane. Dodatkowo, poważniejsze błędy będą nadawane do osób odpowiedzialnych za utrzymanie systemu w formie wiadomości SMS, co pozwoli na szybką reakcję. Natychmiastowa diagnostyka pozwoli obniżyć koszty ewentualnych napraw, na dodatek cała sieć stanie się mniej awaryjna. Skorzystają na tym wszyscy – od producenta ciepła do odbiorców końcowych, dla których znaczenie ma stabilność dostaw.

Tak zorganizowany monitoring jest przykładem rozwiązania Machine to Machine (MTM) oraz Internet of Things (IoT). Ich implementacja przybliża miasta do transformacji w kierunki tzk. „Smart Cities” – ośrodków, które w maksymalnie efektywny sposób dostarczają wszelkich mediów swoim mieszkańcom. Informatyzacja takich systemów jest szczególnie opłacalna, gdy są one duże i rozproszone. Standardowe metody oceny sytuacji często zawodzą, a poszukiwanie źródeł problemu potrafi zając trochę czasu. Tymczasem nowoczesne metody pozwalają w mig odnaleźć źródło usterki.

Ponadto, lepsza sieć ciepłownicza i sprawniejszy system przesyłu oznacza mniejsze obciążenie dla środowiska. To dzięki ograniczeniu strat na przesyle, które w dłuższej perspektywie czasu mogą pozwolić na zmniejszenie produkcji ciepła.

Dla wielu przedsiębiorstw z branży ciepłowniczej, kluczowym aspektem podnoszenia jakości usług jest zwiększenie niezawodności sieci dystrybucyjnej. System telemetryczny przygotowany w środowisku OCS firmy Control monitoruje pracę wszystkich elementów sieci, dzięki czemu każda awaria jest natychmiast wykrywana i usuwana – wyjaśnia Natalia Borgus, odpowiedzialna za sprzedaż rozwiązań M2M i IoT w Orange Polska.

źródło zdjęcia : PEC Siedlce

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.