Spojrzenie w przyszłość

Koszt przeciętnego amerykańskiego domu o powierzchni 240 m2 w 2016 roku wynosił 198 000 USD. Szacuje się, iż mimo coraz większej liczby mieszkań, ceny będą nadal rosnąć. Aż 63% mieszkańców skorzysta z tradycyjnej pożyczki na zakup domu.

Jak zatem będzie wyglądał dom marzeń za prawie 20 lat? Korzystając z danych z lat 1999 – 2016, serwis Porch przewidział jakie domy będą budowane od 2036 roku.

Prognozy mówią, że nowo konstruowane domy będą nieco większe – około 280 m2. Ponad połowa domów będzie dwupiętrowa, około 24% będzie budowana bez piwnic, a aż 59% posiadała będzie garaż mieszczący 2 samochody.

Do 2036 roku 57,4 % domów będzie miało cztery lub więcej sypialni. Wraz z większą liczbą sypialni, liczba łazienek wzrośnie do co najmniej dwóch. Podczas, gdy w tradycyjnych domach w Ameryce pralnie znajdują się na parterze, raport przewiduje, że w 60% nowych domów przeniesione będą one na pierwsze piętro dla wygody mieszkańców. Jeśli chodzi o elementy zewnętrzne, to znacznie częściej spotkamy dom z gankiem i patio.

Inteligentny dom, nowoczesna energia

Wzrost cen nie będzie wiązał się jedynie ze zwiększeniem powierzchni domów. Domy przyszłości mogą być bardziej energooszczędne, trwałe i być bardziej zautomatyzowane.

Amerykańscy projektanci rezygnować będą z obecnie często spotykanych kominków, na rzecz alternatywnych źródeł energii.

Wielokrotnie wzrośnie liczba instalacji z pompami ciepła, które mogą być niezwykle oszczędną formą ogrzewania. Co więcej, ostatnie doniesienia sugerują, że Kalifornia może wkrótce stać się pierwszym stanem, gdzie zleca się instalowanie paneli słonecznych na każdym nowopowstającym domu, co zrewolucjonizuje sposób w jaki Amerykanie konsumują (i płacą) za energię.

Oprócz wprowadzenia zielonej energii, w przyszłości zastosowane będą nowoczesne urządzenia, które pomagać będą w codziennych czynnościach. Przykładowo: Lennar – największa firma budowlana w Ameryce – w maju 2018 postanowiła wprowadzić technologiczne ulepszenia w każdym nowym domu, instalując inteligentną cyfrową asystentkę Amazona – Alexę.

Domy przyszłości koncentrują się na wygodach i potrzebach właściciela domu. Dobrą informacją jest fakt, iż pozyskiwana energia pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, tym samym zmieniając tradycyjny sposób konsumpcji energii w amerykańskich domach.

Opracowanie na podstawie Miami Agent Magazine

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.