Jakie są zalety elektrycznych kurtyn powietrznych? Przede wszystkim oszczędności.

 

 

 Przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: wielkość otworu drzwiowego lub bramowego, różnicę ciśnień i temperatur oraz częstotliwość otwierania drzwi lub bramy. Może warto również skorzystać z pomocy specjalisty?

 

Kurtyny działają jak niewidzialne drzwi. Ich zadaniem jest niewpuszczanie chłodnego powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu maleją koszty ogrzewania. Kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka a w pomieszczeniu przewidziano klimatyzację, kurtyna powietrzna chroni przed napływem ogrzanego powietrza. W tym przypadku mówimy o oszczędności na chłodzeniu budynku.

 

Zacznijmy od odpowiedniego doboru mocy grzewczej. Definiując ten parametr pamiętajmy, że moc powinna być tym większa, im większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przeciągu. Jest to szczególnie istotne w przypadku miejsc, takich jak wysokie klatki schodowe czy też pomieszczenia, które cechują się nieograniczoną przestrzenią przed budynkiem lub brakiem wiatrołapów. Zwróćmy uwagę czy kurtyna jest wyposażona w funkcję przedłużania pracy wentylatorów w celu wychłodzenia rozgrzanych grzałek elektrycznych. Istotna jest również możliwość obniżania lub zwiększania mocy nawiewu i grzania. Na przykład kurtyna może pracować przy otwartych drzwiach z pełną mocą, działać przez określony czas po zamknięciu drzwi czy też przechodzić po kilku minutach na połowę mocy nawiewu i grzania.

 

Montując kurtynę, która jest instalowana w suficie pamiętajmy, aby zapewnić wymagane odległości od stropu właściwego oraz od ewentualnych przeszkód bocznych. Ważny jest także dopływ powietrza do przestrzeni sufitu podwieszanego. Można to uzyskać na przykład poprzez zastąpienie jednego, czy też dwóch modułów sufitowych kratkami, przez które powietrze swobodnie jest zasysane przez kurtynę. Jeżeli sufit wykonano z płyt gipsowo-kartonowych, należy wyciąć otwór o średnicy co najmniej 600 mm i zamontować kratkę.

 

Dzięki kurtynom powietrznym ograniczenie strat ciepła wyniesie od 60 do 80%. Skuteczność działania kurtyn zmniejsza się, jeżeli wzrasta napór wiatru na ścianę, w której zabudowany jest otwór drzwiowy lub bramowy. Kurtyna może współpracować z systemem otwierania i zamykania drzwi. Warunkiem jest jednak zastosowanie stycznika drzwiowego magnetycznego lub mechanicznego.

 

Co zrobić jeżeli kurtyna ma za słaby nawiew? Zobaczmy najpierw czy nie doszło do zasłonięcia kratki zasysającej oraz czy nie została dobrana kurtyna o zbyt małym zasięgu. Upewnijmy się, czy podczas montażu wzięto pod uwagę wszystkie zalecenia producenta. Chodzi przede wszystkim o odległość kurtyny od sufitu czy też ścian bocznych. Należy sprawdzić czy jest ona odpowiednia aby nie dopuścić do ograniczenia przestrzeni, z której powietrze jest zasysane, a jeśli kurtynę wyposażono w filtr czy nie jest on zapchany kurzem lub pyłem.

 

Źródło: Elektrotrmia

 

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 5/2012:

5 2012termo