Standardowo, zadanie ogrzewania ciepłej wody użytkowej realizujemy poprzez wykorzystanie podgrzewacza pojemnościowego ze spiralną wężownicą. Podłączamy go do obiegu wody kotłowej. Duża objętość ciepłej wody użytkowej zalegającej w zasobniku, w momencie poboru miesza się z napływającą z wodociągu. W ten sposób zachodzi obniżenie temperatury wody, czyli rozładowanie zasobnika. W związku z tym potrzebujemy dużego zbiornika, aby zapewnić komfortowe korzystanie z wody dla całej rodziny.

Można inaczej

Zasobnik warstwowy to w uproszczeniu nic innego jak pojemnik na ciepłą wodę. Nie podgrzewa on samodzielnie wody użytkowej, a wykorzystuje dodatkowy wymiennik płytowy znajdujący się poza objętością zbiornika. Może być urządzeniem oddzielnym, stojącym lub wiszącym, a także jak wspomniano na początku artykułu – zabudowanym w kompaktowym kotle kondensacyjnym.

Jak to działa?

Fundamentem działania zasobnika ładowanego warstwowo jest wspomniany wymiennik ciepła o dużej wydajności – może on być, w zależności od rodzaju urządzenia, zamontowany w górnej części obudowy zasobnika lub zabudowany w kotle.

zasobnik-warstwowy

źródło: Viessmann

Woda wodociągowa wpływa do zasobnika w jego dolnej części. Ze względu na wyższą niż dla ciepłej wody gęstość, chłodniejsza woda będzie gromadzić się właśnie na dole zbiornika. Jest ona stamtąd pobierana przez pompę ładującą i ogrzewana w wymienniku podłączonym do obiegu wody kotłowej.

Ciepła woda użytkowa po opuszczeniu wymiennika trafia do górnej warstwy zbiornika i jest od razu dostępna w momencie poboru. Z racji wymuszonego obiegu, ciepła woda stopniowo wypełnia zasobnik od góry do dołu. Wykorzystujemy naturalne uwarstwienie wody, które zapobiega mieszaniu się jej w objętości zasobnika. Jest to bardzo dobre rozwiązanie – z ciepłej wody możemy korzystać praktycznie natychmiast po uruchomieniu systemu podgrzewania. W przypadku zasobnika przepływowego musimy czekać, aż woda kotłowa przepływająca przez wężownicę rozgrzeje, nierzadko większą niż potrzebujemy, odpowiednią objętość wody.

Kocioł dwufunkcyjny z małym zasobnikiem

Prezentowane wcześniej rozwiązanie dotyczyło głównie kotłów jednofunkcyjnych. Na rynku dostępne są jednak kotły dwufunkcyjne z niewielkimi (20 – 60 l) zbiornikami warstwowymi. Są one rozwiązaniem pośrednim, które sprawdza się gdy potrzebujemy więcej wody niż jest w stanie zapewnić zwykły kocioł dwufunkcyjny, a nie mamy miejsca na montaż pełnowymiarowego zasobnika.

kociol-z-zasobnikiem

źródło: Wolf

Rozwiązanie, które ma wiele zalet

Wykorzystanie zasobnika warstwowego niesie ze sobą wiele korzyści dla użytkownika. Mamy tutaj bowiem do czynienia z wysoką chwilową wydajnością grzewczą. Przykładowo – 100-litrowy zasobnik w zestawie z kotłem o mocy 20 kW będzie miał wydajność ciepłej wody, którą możemy porównać z tradycyjnym podgrzewaczem o pojemności 150 l (czyli ok. 200 l w ciągu pierwszych 10 minut).

Nasz przykładowy zestaw w ciągu 5 minut od uruchomienia przygotuje ilość wody, która wystarczy do komfortowego korzystania z prysznica lub napełnienia wanny. W efekcie nie potrzebujemy bardzo dużego zasobnika – dla domu jednorodzinnego wystarczy urządzenie zajmujące mało miejsca w kotłowni.

Pamiętajmy jednak, że montaż kotła o mocy dużo wyższej niż zapotrzebowanie na ciepło budynku, może niekorzystnie wpłynąć na efektywność jego pracy. Ponadto zasobnik jest bardziej wrażliwy na niską jakość wody wodociągowej, ze względu na możliwość zarastania kamieniem wymiennika płytowego.

Opracowano na podstawie: Murator Dom, E-instalacje.pl, Eko-Blog.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja