Prawidłowa impregnacja drewna znacząco przedłuży jego żywotność. Zabezpieczamy je w ten sposób przed szkodliwą działalnością pleśni i grzybów, owadów, a także ognia i czynników atmosferycznych. Stosowany środek powinien wniknąć jak najgłębiej w strukturę drewna.

Przed impregnacją – przygotowania

Aby impregnat w łatwy sposób wnikał w głąb drewna, należy zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim – drewno musi być suche. Wilgotne nie będzie wchłaniać substancji w pożądany sposób i skończy się na powierzchownym pokryciu cienką warstwą, która nie będzie stanowić żadnego zabezpieczenia. Z tego samego powodu do impregnacji nie nadaje się drewno pomalowane farbą. Należy je wcześniej zeszlifować, oczyścić i odtłuścić.

Zabezpieczajmy elementy, których kształtu już nie będziemy zmieniać. Dalsze cięcie lub struganie może skończyć się usunięciem zaimpregnowanej warstwy. Jeżeli decydujemy się na wykorzystanie impregnatu barwiącego, zadbajmy by położyć go na całkowicie wygładzonym drewnie – późniejsze wyrównywanie może zepsuć wygląd pokrycia.

Metody impregnacji

Impregnację możemy przeprowadzić samodzielnie – zwykle korzystamy wówczas z metod bezciśnieniowych tj.

  • malowanie,
  • polewanie,
  • kąpiel.

Najłatwiejszą i gwarantującą dobry efekt metodą będzie w tym wypadku kąpiel. Do wykopanego, odizolowanego od otoczenia folią dołka, nalewamy odpowiednio rozcieńczony preparat. Umieszczamy tam drewno na co najmniej pół godziny. Suszenie trwa zwykle kilka dni.

Istnieją również metody tzw. wgłębne, wśród nich ciśnieniowe i próżniowo – ciśnieniowa. Są one jednak przeprowadzane przez fachowców przy zastosowaniu specjalnego sprzętu.

Gdy kupujemy drewno, warto sprawdzić jakość impregnacji. Intensywne zabarwienie tylko na powierzchni może świadczyć o niedostatecznym zabezpieczeniu drewna.

Rodzaje impregnatów

Impregnaty możemy podzielić na 4 główne grupy.

  • Solne – sprzedawane w postaci proszku do rozcieńczania lub koncentratu. Znakomicie zabezpieczają drewno konstrukcyjne (np. więźbę dachową) przed owadami i grzybami. Zalecany sposób aplikacji to kąpiel lub metoda próżniowo – ciśnieniowa. Zwykle nie są odporne na wymywanie przez deszcz, warto więc dodatkowo pokryć drewno lakierobejcą lub farbą.
  • Rozcieńczalnikowe – nanoszone pędzlem lub przez zanurzenie. Zabezpieczają przez owadami i grzybami, niektóre preparaty nadają się również do poprawy stanu już uszkodzonego drewna. Nie należy stosować natrysku, gdyż opary substancji są toksyczne. Wyklucza to użycie tych preparatów do zabezpieczania drewna wewnątrz budynku.
  • Wodorozcieńczalne – mogą stanowić ochronę podstawową drewna – po wyschnięciu stają się odporne na wymywanie. Aplikację można wykonać natryskowo lub pędzlem.
  • Barwiące – obok ochrony przed grzybami i owadami, zawierają również substancje barwiące, podkreślające walory kolorystyczne drewna. Aby zapewnić długotrwałą ochronę, warto nałożyć na wierzch dodatkową warstwę lakieru bezbarwnego.

Impregnację wykonujmy przede wszystkim bez pośpiechu. Wykonana na odpowiednio przygotowanym drewnie, zagwarantuje nam wysoki poziom ochrony, a w przypadku preparatów barwiących – również wysoką wartość estetyczną.

Opracowano na podstawie: Budujemy Dom, e-dach.pl

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja