Jako inwestorzy mamy wpływ na wybór wykonawcy ocieplenia, dobór materiałów oraz odbiór wykonanej pracy. Istnieje wiele instrukcji opisujących, jak wykonywać docieplenie oraz na co zwrócić uwagę podczas odbioru prac. Z pomocą przychodzą nam producenci systemów ociepleń z własnymi przewodnikami, a także Instytut Techniki Budowlanej z wydawnictwem Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych. Czym jest kilkadziesiąt złotych wydanych na książeczkę z wytycznymi w porównaniu z kosztem naprawy ocieplenia budynku? Oczywiście nie mówimy tu o uczeniu się wszystkich zasad termomodernizacji, ale podstawowe błędy, przy podstawowej wiedzy, możemy łatwo wyłapać.

To właśnie przede wszystkim tym podstawom się przyjrzyjmy. Jakie błędy – mniej lub bardziej skomplikowane – można popełnić?

ocieplanie

źródło: Termo Organika

Po pierwsze – system

Słowo „system” w nazwie metod ocieplenia nie jest przypadkowe. Inwestor nierzadko nie ma pojęcia, że stosowane docieplenie budynku jest tak naprawdę rozwiązaniem systemowym. To właśnie wzajemne dopasowanie poszczególnych jego elementów jest kluczem do sukcesu. Już na etapie wyboru firmy wykonującej docieplenie, zastanówmy się czy chcemy mieszane rozwiązanie niskobudżetowe, czy wysokiej jakości izolację, gwarantującą ciepło w domu oraz estetykę na zewnątrz.

Nieodpowiednie zabezpieczenie budynku

Wszystkie okna w budynku powinny zostać zabezpieczone poprzez oklejenie folią. W przeciwnym razie, po zakończeniu docieplania będziemy mieć problem z usunięciem z nich plam z kleju, tynku czy pianki poliuretanowej. Warto też, by rusztowanie było osłonięte przed słońcem – unikniemy zbyt szybkiego wysychania elementów elewacji.

Pogoda

Dla montażu bezspoinowego systemu ocieplania temperatura powietrza musi zawierać się w zakresie 5 – 25oC. W przeciwnym razie materiał zacznie po pewnym czasie odpadać. Silne nasłonecznienie powoduje kurczenie się styropianu. Wełna mineralna pod wpływem deszczu zamoknie i straci własności termoizolacyjne, a ściany będą zawilgocone.

Niepoprawne przygotowanie podłoża

Z powierzchni ocieplanej ściany należy usunąć wszelkiego rodzaju nierówności i zanieczyszczenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na każdą oznakę pleśni lub wykwitów – trzeba je usunąć i odnaleźć przyczynę ich wystąpienia. Powierzchnię należy zagruntować. Oczyszczona, równa ściana jest gwarancją poprawnego montażu warstwy klejonej oraz kołków.

Brak listwy startowej

Ten błąd może prowadzić do osłabienia i pękania tynku. Listwa startowa stanowi bowiem częściową podporę dla ocieplenia.

ocieplenie

źródło: Termo Organika

Niedokładne przyklejanie styropianu

Zdarza się, że styropian jest przyklejany „na placki” bez klejenia po obwodzie. W efekcie płyty nie zostaną należycie ustabilizowane, co może spowodować uwidocznienie ich zarysu na powierzchni elewacji, a nawet odpadanie.

Mocowanie płyt styropianu bez zastosowania systemu mijankowego

W systemie mijankowym szczeliny między poszczególnymi płytami styropianu nie pokrywają się. Unikamy w ten sposób powstawania mostków termicznych w miejscu styku płyt.

Niepoprawna kolejność prac

Nierzadko wykonawcy najpierw kładą siatkę, a później zasmarowują ją klejem. Jest to błąd. Siatkę należy zatopić w uprzednio położonym kleju. Tynk cienkowarstwowy powinno się nakładać na powierzchnię zagruntowaną. Nałożenie go bezpośrednio na warstwę z siatką podnosi ryzyko odpadania elewacji.

Brak wywinięcia siatki na styropian oraz montażu „na zakładkę”

Skutkuje brakiem zabezpieczenia styropianu przed działaniem ptaków, gryzoni oraz warunków atmosferycznych. Siatka ponadto powinna być montowana na ok. 10 cm zakład. W przeciwnym razie tynk może odpadać.

Zaniedbane nadproża

Nadproża należy osłonić od zewnątrz tym samym materiałem co resztę ściany. Ocieplenie gorzej przylega do materiału, z którego jest wykonane nadproże, należy więc zadbać o staranny montaż. W przeciwnym razie tynk może odpadać, a mostek cieplny w tym miejscu mamy zagwarantowany.

ocieplanie-naroza

Brak dodatkowego zbrojenia

Cały system ocieplenia jest dość lekki, ale brak zbrojeń w kilku newralgicznych miejscach, tj. naroże otworów okiennych i drzwiowych, może powodować pęknięcia.

Nieprzemyślany montaż kołków

Dla płyt styropianowych warto stosować 4 – 5 sztuk kołków na mocieplenia. Przy narożnikach należy tę ilość zwiększyć do 6 – 8. Dla płyt z wełny mineralnej stosujemy 6 – 8 kołków na m2.

Głębokość zakotwienia w podłożu zwartym powinna wynosić co najmniej 6 cm, w lekkim (beton komórkowy, keramzytobeton) 8 cm. Kołki należy montować nie wcześniej niż 24 godziny po klejeniu płyt.

I wiele, wiele innych…

Na poprawny montaż docieplenia składa się wiele czynników. Powstają książki na ten temat, do których przejrzenia zachęcamy. Nieprofesjonalne podejście kończy się błędami, które będą „mieszkać z nami” przez lata. Pamiętajmy o tym, oszczędzając na systemach dociepleń.

Opracowano na podstawie: Murator Dom, Budujemy Dom, Śnieżka.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja