Dokonując termomodernizacji budynku inwestorzy rzadko dbają o elementy chroniące przed wysoką temperaturą i letnim Słońcem. Sposobów jest z pewnością dużo. Oto kilka z pomysłów jak uchronić użytkowników budynku przed upałami.

Planujesz budowę?

Po pierwsze i najważniejsze, budynek musi być odpowiednio zaprojektowany i umiejscowiony w przestrzeni. Tu pojawia się idea zaczerpnięta z budownictwa pasywnego. Budynek posadowiony na osi północ-południe gwarantuje schronienie przed upałami w części północnej przez dużą cześć dnia. Odpowiednie okapy zapewniają zacienienie latem a zimą dostęp Słońca do okien.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne, to kolejny sposób na ograniczenie działania promieniowania słonecznego w upalne dni. Rolety zapewniają również dodatkowe bezpieczeństwo. Ich całkowite zamknięcie powoduje, że w budynku będzie bardzo ciemno, jednakże już nawet delikatne przysłonięcie i ochrona szyby okiennej przed kontaktem z promieniowaniem przyczyni się do obniżenia temperatury w budynku. Na rynku dostępne są również rolety wewnętrzne, markizy, żaluzje itp. Każdy z tych produktów jednak nie zapewni takiego komfortu jak rolety zewnętrzne. Pełnią one bardziej rolę zasłon lub firan.

ochrona przed upałami

źródło: Shutterstock

Klimatyzatory – skuteczna ochrona przed upałami

Klimatyzatory, to skuteczny sposób chłodzenia pomieszczeń, pod warunkiem, że instalacja jest prawidłowo wykonana i dobrana jest odpowiednia moc. W przypadku klimatyzatorów możemy mówić o takich montowanych na stałe z całą instalacją lub też o klimatyzatorach przenośnych. Przenośny klimatyzator nie jest kompleksowym i wydajnym urządzeniem. Po pierwsze, trzeba wykonać odprowadzenie gorącego powietrza poprzez umieszczenie rury wylotowej w oknie. Są oczywiście gotowe systemy do różnych okien, ale zajmuje on miejsce i przez to używany jest przede wszystkim w najgorętsze dni w roku. Po drugie taki klimatyzator jest w stanie schłodzić jedno pomieszczenie, w którym zostanie umiejscowiony. W przypadku całego systemu klimatyzacji, oczywiście koszt jest większy, ale pod warunkiem dobrze wykonanej i dobranej instalacji, chłodzenie jest efektywne i szybkie. Jest to też dużo wygodniejsze rozwiązanie. Sterowanie odbywa się z pilota, a niektórzy producenci oferują nawet podłączenie instalacji do sieci Wi-Fi co wiąże się z możliwością sterowania klimatyzacją przez specjalną aplikację na smartfonie.

ochrona przed upałami

źródło: Shutterstock

Termomodernizacja – ochrona przed upałami?

Oczywiście nic nie zapewni lepszego komfortu niż dobra izolacja termiczna budynku. Termoizolacja działa przecież w dwie strony, chroni przed wydostawaniem się ciepła na zewnątrz budynku, ale również przed przedostawaniem się do jego wnętrza. Zatem inwestując w dobre ocieplenie zapewniamy sobie wyższy komfort w porze letniej.

W zależności od tego w jakiej sytuacji znajduje się inwestor, czy jest w czasie termomodernizacji, czy może właśnie ją zakończył ale chciałby zapewnić jeszcze wyższy komfort w budynku latem, może zdecydować się na różne rozwiązania. Aby były one efektywne i spełniały oczekiwania inwestora musi to być dobrze przemyślane, najlepiej uzasadnione konkretnymi wyliczeniami, a także odpowiednio wykonane przedsięwzięcie.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.