Bardzo często słyszymy, że drogie nie zawsze musi znaczyć dobre. Jednak w przypadku wysokiej klasy okien bardzo łatwo zauważyć, że inwestycja już od pierwszych dni procentuje w wielu obszarach naszego życia, nie tylko tych związanych z finansami, a cena niewątpliwie idzie w parze z jakością. 

 
Jak podaje Fundacja Warentest, zajmująca się badaniem produktów i usług rynku niemieckiego, straty energii poprzez zużyte technicznie okna mogą stanowić nawet 47% w ogólnym bilansie strat energii w tradycyjnym domu. Okna słabo izolowane, a w dodatku przestarzałe przyczyniają się nie tylko do ucieczki ciepła z naszego domu, ale przede wszystkim do zmniejszenia zasobności naszego portfela. Bez względu na to czy nasz dom dopiero powstaje, czy też remontujemy stary budynek, chcąc uniknąć wymienionych strat i jednocześnie rozpocząć skuteczne oszczędzanie, warto wybrać okna z parametrami dedykowanymi budownictwu energooszczędnemu. To właśnie one będą wpływać na właściwości ciepłochronne okien.
Zakup okien to jeden z najpoważniejszych wydatków podczas budowy czy remontu domu. Na co należy zwrócić uwagę, aby produkt spełnił nasze oczekiwania? Przede wszystkim musimy świadomie sprecyzować czego potrzebujemy.
Okno powinno mieć jak najniższy współczynnik przenikania. Im niższy, tym lepiej. Parametr informuje nas o poziomie ucieczki ciepła przez okno. Jednak trzeba zwrócić tu szczególną uwagę na oznaczenia. Dla okien możemy wyróżnić trzy wartości współczynnika przenikania, oznaczanego literą U. Uw (z ang. window – okno) przedstawia nam wartość parametru dla całego okna – to właśnie ta wartość najbardziej nas interesuje i to jej powinniśmy szukać, aby ocenić stopień izolacyjności naszego okna. Pozostałe dwie wartości to: Ug (z ang. glass – szkło) – wartość przenikania przez całą szybę oraz Uf (z ang. frame – rama) – wartość przenikania ciepła przez całą ramę okna. Okna energooszczędne posiadają termoizolacyjność na poziomie 0,8-1 W/m2K, jednak na rynku są dostępne rozwiązania z jeszcze niższymi współczynnikami, a co za tym idzie – lepszą izolacyjnością.
Okno stanowi naszą ochronę przed hałasem. Powinniśmy pomyśleć zatem o dobrej izolacyjności akustycznej Rw – zazwyczaj producenci podają ją w decybelach. Na tym poziomie decyzji musimy zadać sobie pytanie: jak głośne jest nasze otoczenie zewnętrzne? W zależności od tego czy mieszkamy w pobliżu cichego lasu czy może w głośnej miejskiej dzielnicy producenci odpowiadają na nasze potrzeby szeroką gamą możliwości ochronnych. W hałaśliwej okolicy parametr nie powinien być mniejszy niż 40 dB.
Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich oraz naszego domu, nie możemy zapomnieć o ochronie przed włamaniem. Jeśli zainwestujemy w okna bez takich zabezpieczeń, nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe na nic się nie zdadzą. W tej kwestii kluczowe są takie zabezpieczenia, które wydłużą czas potrzebny na sforsowanie okna. Im dłuższy czas zmagań włamywacza z dostaniem się do domu, tym większe prawdopodobieństwo, że zarzuci on takie przedsięwzięcie, aby nie zostać zauważony.
Wybierając okna pamiętajmy również o ich szczelności. Okno powinno chronić przed wiatrem, być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, a jednocześnie zapewniać właściwą wentylację pomieszczenia.


Jednym z dostępnych rozwiązań nowoczesnych okien są okna SYNEGO firmy Rehau.
Co zyskujemy?
Przede wszystkim doskonałe właściwości izolacji termicznej. System SYNEGO zapewnia do 50% lepszą izolację cieplną w porównaniu do standardowego okna. Przykładowe okno drewniane z lat 80. posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw=2,79 W/m2K, wspomniane współczesne okno standardowe Uw=1,36 W/m2K, zaś okno SYNEGO Uw=0,66 W/m2K.
Ponadto okna SYNEGO doskonale chronią nas i naszych bliskich przed uciążliwym hałasem z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych środków ochronnych następuje 22-krotna redukcja hałasu względem otoczenia (przy izolacyjności akustycznej o klasie Rw=46 dB).
Jak informuje Rehau, okna SYNEGO dają nam również gwarancje zwiększonego zabezpieczenia przed włamaniem. Umożliwiają wybór klasy odporności na włamanie do poziomu RC3, czyli zwiększonej ochrony w przypadku użycia przez włamywacza ciężkich narzędzi. Czas sforsowania takich okien wynosi około 5 minut. Dla porównania w oknach bez zabezpieczeń jest to tylko 30 sekund.
Istotnym elementem użytkowania jest również praktyczność produktu. W oknach zastosowano specjalną technologię, dzięki której uzyskano znacznie gładsze powierzchnie – brud osadza się na nich z trudem, zatem pozostają dłużej czyste i są znacznie łatwiejsze do czyszczenia. Umieszczony w oknach system uszczelniający zapewnia większą siłę docisku, chroni przed przeciągami i wilgocią.
Jednak poza sferą użytkową napotykamy jeszcze kwestie estetyczne. Dla osób nastawionych jedynie na użytkowość nie będzie to zagadnienie pierwszorzędne, jednak dla tych, którzy chcą podkreślić unikalny charakter swojego domu Rehau proponuje 220 kolorów oklein i lakierów oraz całkowitą dowolność przy wyborze kształtu okna.


Warto dokonać jeszcze krótkiego przeglądu cech systemu, które z technicznego punktu widzenia wyróżniają okna SYNEGO.
• Głębokość profili wynosi w nich 80 mm. Co to oznacza w praktyce? Im większa głębokość okna, tym jest ono cieplejsze. W standardowych oknach wartość ta wynosi 70 mm.
• Niskie złożenia profili (117 mm) umożliwiają efektywne pozyskiwanie światła.
• 7 komór w ościeżnicy i 6 komór w skrzydle. To właśnie ta cecha przyczynia się do uzyskania wysokiej izolacyjności okna.
• Szeroki wrąb szyby pozwala na stosowanie dwukomorowych pakietów szybowych o szerokości do 51 mm.
Ciepło. Oszczędność. Cisza. Bezpieczeństwo. Czystość. Swoboda użytkowania. Estetyka.
Wymienione elementy bez wątpienia wpływają na poziom komfortu w codziennym życiu. Stając przed wyborem okna do naszego domu, należy zadać sobie pytanie czy potrafimy myśleć długodystansowo i już na poziomie decyzyjnym dostrzec przyszłe korzyści płynące z naszej inwestycji, czy też dopada nas ekonomiczna krótkowzroczność i inwestując ograniczamy wszelkie napotkane koszty jednostkowe. Jeśli zdecydujemy się jednak na inwestycję w okno wysokiej klasy należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element – prawidłowy montaż. Najlepsze okno zamontowane w niewłaściwy sposób nie spełni naszych oczekiwań nawet w połowie. Pamiętajmy więc o zweryfikowaniu umiejętności ekipy montażowej, szczególnie w przypadku okien o standardzie energooszczędnym. Nasza czujność to podstawa.
Ewelina Podlewska
źródło: rehau.com