Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt, jako spełnienie marzeń. Taki jest statystyczny polski dom, według Oferteo.pl.

Badania portalu podsumowujące rok 2015 pokazują, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne.
Oferteo.pl, serwis łączący osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami, już po raz czwarty zbadał preferencje budowlane Polaków. Z zebranych danych wynika, że niektóre tendencje, takie jak preferowana powierzchnia domów czy wybór materiałów, utrzymują się na niezmiennym poziomie od kilku lat. Jak wskazują specjaliści z Oferteo.pl, nowoczesne rozwiązania, w tym te ekologiczne, choć obecne na rynku, na razie są stosowane bardzo zachowawczo.

Wymarzony dom jest średniej wielkości i raczej na wsi

metraż domów

W porównaniu z rokiem 2014 nic nie zmieniło się w kwestii lokalizacji: nadal najwięcej domów powstaje na terenach wiejskich (57%) oraz w średnich miastach (14%). W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców domy najwyraźniej przegrywają z mieszkaniami: na inwestycję w dom w mieście zdecydowało się zaledwie 6% ankietowanych.

 lokalizacja nowych domów

Co ciekawe, jako najczęstszy powód budowy własnego domu badani przez Oferteo.pl podają… spełnienie marzeń (28%). Nie bez znaczenia są też potrzeba zwiększenia przestrzeni mieszkalnej (16%) i chęć posiadania ogrodu (14%), jednak powiększenie rodziny jest dopiero na piątym miejscu (8%). Chęć wyprowadzenia się z miasta na wieś motywowała aż 13% ankietowanych przez Oferteo.pl, choć tylko dla 6% ceny mieszkań były za wysokie.

3

Kto buduje, gdzie i za ile?

Budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby w wieku od 30 do 40 lat (47%), choć prawie jedna czwarta decyduje się na ten krok mocno po czterdziestce. Sporo jest też tych, którzy budowę własnego domu zaczynają dość wcześnie (25-30 lat – 13%).

kto buduje nowy dom

Te dane wyraźnie pokazują, że statystyczny Polak buduje dom z myślą o zamieszkaniu w nim z rodziną. Ponadto, działa zachowawczo: decyzję o budowie domu podejmuje zazwyczaj dopiero po osiągnięciu ustabilizowanej sytuacji finansowej, która pozwala mu na realizację tego przedsięwzięcia – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.
Z kolei najmłodsze osoby, które decydują się na budowę domu, mieszkają raczej na wsi, gdzie budowa własnego domu jest naturalnym procesem usamodzielniania się po założeniu rodziny – dodaje.

Źródło: oferteo.pl