Charakter przestrzeni

Na początku należy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić przestrzeń, w której zamontowane będą okna. Można tu zastosować podział na cztery przypadki:

 1. Poddasze ogrzewane
 • z wentylacją grawitacyjną
 • z wentylacją mechaniczną
 1. Poddasze nieogrzewane
 • z wentylacją grawitacyjną
 • z wentylacją mechaniczną

W przypadku przestrzeni nieogrzewanej przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na szczelność i współczynnik przenikania ciepła. Okna, które są szczelne nie powodują strat ciepła z wnętrza. W przypadku braku wentylacji mechanicznej w budynku, zbyt szczelne okna mogą być przyczyną zbierania się wilgoci na poddaszu. Dlatego nie można wierzyć w obietnice sprzedawców, że im bardziej szczelne okna tym dla inwestora lepiej. Natomiast, współczynnika przenikania ciepła zawsze gra na korzyść inwestora – im mniejszy, tym cieplej zimą i chłodniej latem.

Zupełnie przeciwnie jest w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wtedy, faktycznie, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie najszczelniejsze okno, wręcz bez opcji otwierania.

źródło: VELUX

Okna dachowe – wymiary

Kolejną sprawą jest wymiar okna. Poddasze nieogrzewane, czyli nie stanowiące funkcji mieszkalnej – okna jak najmniejsze. Przed dużo trudniejszym wyzwaniem stoi inwestor, który poszukuje okna dachowego do poddasza użytkowego. Co należy wziąć pod uwagę w takim wypadku:

1. Wentylację

 • jeśli grawitacyjna, to okna powinny posiadać odpowiednie rozszczelnienie, umożliwiające odpowiednią wymianę powietrza,
 • jeśli mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacją), wtedy należy postawić na okna o najwyższej szczelności.

2. Usytuowanie okna

Okna wychodzące na południe powinny być jak największe, ponieważ pozwalają na generowanie zysków ciepła od promieniowania słonecznego.

Zimą, większe okna dachowe wpływają na zmniejszenie zużycia energii cieplnej w słoneczne dni. Latem natomiast, w przypadku całkowitego braku zacienienia może się okazać, że niezbędny jest montaż rolet.

Okna od strony północnej, nie są istotne w kontekście zysków cieplnych. Jednakże należy pamiętać, że w przypadku poddasza okna dachowe stanowią jedyne źródło światła dziennego, dlatego nie można przesadzić z minimalizacją ich wymiarów.

3. Współczynnik przenikania ciepła

Podobnie jak w przypadku poddasza nieogrzewanego – należy zwrócić uwagę, żeby współczynnik był jak najmniejszy.

W każdym przypadku liczy się przede wszystkim cena. Jednak proponuję podejść do tematu ceny ostrożnie.

Tanie okna mogą okazać się powodem dużych wydatków. Natomiast droższe rozwiązania najczęściej okazują się przyjaźniejsze w eksploatacji, a cała inwestycja w dłuższej perspektywie czasowej jest niższa.

Wysoka cena okna spowodowana jest tym, że zastosowano dobry materiał. Pakiet szybowy ma odpowiednie właściwości izolacyjne, rama jest poprawnie wykonana, a całe okno przeszło wiele testów potwierdzających jego jakość.

Dlatego dobór okna dachowego powinien składać się z następujących kroków:

 1. Określenie przeznaczenia poddasza.
 2. Wybór wymiarów okna.
 3. Sprawdzenie szczegółów technicznych okien (szczelność, współczynnik przenikania ciepła, certyfikaty, atesty).
 4. Porównanie cen okien różnych producentów.
 5. Decyzja i zakup okna.

Opracował: Łukasz Piechowicz