Czy świat bez dźwięków jest możliwy? Techniczne tak. Ale w najcichszych komorach bezechowych człowiek jest w stanie wytrzymać niewiele więcej niż pół godziny. Okazuje się więc, że cisza – synonim odpoczynku i relaksu – nie musi być absolutna.

Szukając jej we własnym domu nie musimy przerabiać pomieszczeń na kształt studia nagraniowego. Jeśli niepożądane hałasy nie pozwalają nam spokojnie wypić lampki wina warto zwrócić uwagę na to, że naszym sprzymierzeńcem w poszukiwaniu komfortu akustycznego może być zatykający butelkę, niepozorny… korek.

Dla każdego własne cztery kąty to miejsce wyjątkowe. Dom nieprzypadkowo określamy często mianem oazy – miejsca innego niż wszystko dookoła, w którym wypoczywamy i komfortowo spędzamy czas. Najczęściej szukamy takiego wystroju wnętrza, który połączy odpowiadający nam styl z jakością zastosowanych materiałów. Podczas tych poszukiwań warto zwrócić uwagę na oryginalne i estetyczne rozwiązania marki Wicanders, pozwalające przez długi czas cieszyć się chwilami prawdziwego domowego zacisza.
 
 
Korkowy klin w codzienny hałas
Jeśli na dźwięk słowa „korek” zaczynasz odczuwać stres i irytację a przed oczami staje Ci niekończący się sznur trąbiących na siebie samochodów – czas na chwilę zatrzymania. Korek, o którym mowa, to znany od starożytności materiał o ogromnej liczbie zalet, pozyskiwany z kory dębu korkowego i wykorzystywany w bardzo wielu branżach. Jego właściwości docenili m.in. specjaliści z firmy Wicanders.
 
„Dziś coraz większą popularnością cieszy się zastosowanie korka do wykończenia wnętrz. Podłogi i ściany wykonane przy użyciu tego materiału charakteryzują wyjątkowe parametry akustyczne, mechaniczne i termoizolacyjne. Tajemnica rewelacyjnych właściwości korka tkwi w jego strukturze. Każdy centymetr sześcienny surowca zawiera ponad 40 milionów wypełnionych gazem komórek, przypominających swoją budową plaster miodu. Powietrze zajmuje 90% objętości korka i stanowi około 50% jego masy. To wszystko przekłada się na wyjątkowo efektywną absorpcję dźwięku i doskonałą izolację cieplną.” – wylicza Jacek Puła, ekspert z firmy Wicanders.
 
korek 2Iść na całość?
Połączenie winylu i korka w przypadku okładziny podłogowej pozwala cieszyć się wyjątkową wytrzymałością winylu przy jednoczesnej zwiększonej izolacji akustycznej i termicznej.
Kilkuwarstwowe panele lub przyklejane płytki zapewnią komfortowe użytkowanie przez wiele lat, a szeroki wybór barw i wzorów pozwoli dopasować wygląd podłogi do pozostałych elementów pomieszczeń.
„Zastosowanie w panelach korkowego podkładu powoduje dodatkowo, że układając tego typu okładzinę na równej, dobrze przygotowanej podłodze nie trzeba stosować już dodatkowych warstw” – zauważa ekspert firmy Wicanders i dodaje – „Dla wszystkich poszukujących jeszcze bardziej komfortowego rozwiązania idealną propozycją będą okładziny całkowicie korkowe. Stosowany w systemach podłóg firmy Wicanders aglomerat korkowy zapewnia izolację termiczną i akustyczną na poziomie wykładzin materiałowych, a pokrywający go naturalny fornir korkowy zabezpieczony lakierem na bazie komponentów ceramicznych pozwala przez długi czas cieszyć się naturalnymi, dekoracyjnymi wzorami. Podłogi korkowe pozwalają na redukcję dźwięków uderzeniowych nawet o kilkanaście decybeli, tłumiąc odgłosy kroków w pomieszczeniu i redukując odgłosy pomiędzy kondygnacjami.”

Powrót do natury
Decydując się na korkową podłogę skorzystamy również z wielu innych właściwości tego wyjątkowego surowca. Korek, z którego wykonane są podłogi Wicanders, jako materiał antystatyczny nie elektryzuje i nie przyciąga kurzu, co szczególnie docenią alergicy. Nowoczesne procesy technologiczne wzmacniają dodatkowo i tak niezwykłą długowieczność korka, jednocześnie umożliwiając tworzenie atrakcyjnych i oryginalnych wzorów i barw. W bogatej ofercie firmy Wicanders znajdziemy na przykład doskonale odzwierciedlający naturalny kamień fornir Slate i wprowadzające do pomieszczeń egzotyczny akcent liniowe wzory z kolekcji Reed.
Relaksująca cisza to być może dla każdego te dźwięki, które lubimy i kochamy. Zastosowanie w wykończeniu podłóg marki Wicanders powierzchni korkowych pozwoli bardziej cieszyć się w domu tymi dźwiękami, za którymi naprawdę tęsknimy.

Źródło: Dom Korkowy Sp. z.o.o