Jeśli nie zadbamy odpowiednio o drewnianą elewację, dość szybko przestanie ona cieszyć nasze oko. Z czasem zaczną pojawiać się poważniejsze uszkodzenia, aż w końcu będziemy musieli po prostu wymienić całość wykończenia. Nie musimy przypominać, że jest to zabieg kosztowny. Na pewno będzie dużo droższy niż coroczny przegląd (przynajmniej wzrokowy) i doraźna eliminacja drobnych wad.

Zaczynamy!

Prezentowane prace konserwatorskie nie wymagają szczególnych umiejętności. W tym wypadku musimy przede wszystkim zadbać o poprawne przygotowanie warsztatu pracy. Domowa „złota rączka” poradzi sobie bez problemu.

Do wykonania wszystkich czynności może się przydać myjka ciśnieniowa, szlifierka (taśmowa i kątowa), ewentualnie gwoździarka. Prace przy elewacji będą wymagać również drabiny lub, jeśli mamy do takich dostęp, rusztowań.

Czyszczenie

Najlepszym urządzeniem do tego celu wydaje się być myjka ciśnieniowa. Możemy wykorzystać oczywiście prostsze metody. Do usunięcia kurzu i pyłu powinna wystarczyć woda. Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do jakości naszej pracy, możemy dodać szare mydło lub płyn do mycia naczyń. Po umyciu elewacji, pozostawiamy ją na kilka dni do wyschnięcia.

Jeśli dbamy o drewno wystarczająco dobrze i prace są wykonywane regularnie, na tym czyszczenie się zakończy i będziemy mogli przejść do impregnacji drewna preparatem o dużej wodoodporności. Obecność większych zanieczyszczeń wymaga podjęcia dalszych kroków.

Renowacja

W sytuacji gdy drewno wygląda źle – zsiniało lub pojawiły się mchy i porosty, niezwłocznie powinniśmy przystąpić do ich usuwania. Jeżeli myjka ciśnieniowa nie pomogła, wykorzystajmy szczotkę. Wyczyszczoną elewację należy wyszlifować. Szczególną uwagę zwracamy oczywiście na miejsca, gdzie pojawiły się mikroogranizmy. Duże płaszczyzny warto szlifować przy pomocy szlifierki taśmowej, trudniej dostępne miejsca – kątowej.

Ewentualne szpary należy zaszpachlować. Można do tego celu wykorzystać pył pozostały po szlifowaniu, pomieszany z odrobiną lakieru. Wygładzone, zaszpachlowane miejsce następnie ponownie szlifujemy – do tego celu wystarczy papier ścierny.

Jeśli udało się nam rozwiązać zauważone problemy, powierzchnię pokrywamy preparatem do wywabiania sinizny. Przywróci on elewacji kolor, a także zabezpieczy przed ponownym pojawieniem się mikroorganizmów.

Odkształcenia

W przypadku gdy zauważymy znaczące odkształcenia poszczególnych elementów elewacji, możemy podjąć próbę ponownego przytwierdzenia ich do ściany. Przyda się do tego celu gwoździarka. Gdy to nie pomoże, należy wymienić element na nowy.

Do zapamiętania!

Dobrze zabezpieczone drewno służy wiele lat. Nie warto zaniedbywać konserwacji, gdyż zemści się to na nas bardzo szybko. Wykonując niezbędne czynności, zapewniamy sobie wysoką jakość elewacji i efekt przyciągający wzrok. Jeżeli nie posiadamy zaawansowanych narzędzi, mycie jak i szlifowanie możemy wykonać prostszymi środkami, pamiętajmy jednak by przede wszystkim nie uszkodzić elementów elewacji.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Krause

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.