Izolacja stropów nad pomieszczeniami technicznymi, garażami czy piwnicami, jest istotna z punktu widzenia ich przemarzania. Problemem jest przede wszystkim ich wychładzanie się podczas otwierania drzwi zimą – im częściej, tym bardziej – oczywiście. Pomieszczenia takie należy koniecznie odizolować od części użytkowej – mieszkalnej. Jak zatem odpowiednio zaizolować sufity (i nie tylko) nad takimi miejscami w budynku?

Często do ocieplenia stropów stosuje się wełnę mineralną

Często prace te wykonywane są z użyciem wełny mineralnej. Jednakże taki sposób nastręcza wielu trudności ze względu na sam materiał oraz na charakter pracy. Teren prac musi być zabezpieczony przed zabrudzeniem. Podłoże, do którego mocujemy wełnę, musi być odpowiednie – równe. Następnie warstwę wełny należy pokryć warstwą tynku natryskowego – co niestety może pogorszyć parametry – chociażby akustyczne. Jest to też praca “mokra” – ograniczeniem jest zatem okres zimowy.

Co zamiast wełny?

W związku z mocno wymagającym procesem izolacji za pomocą wełny mineralnej, warto rozejrzeć się za czymś nowym i pochylić nad jednym z rozwiązań, jakie w swojej ofercie ma firma ISOVER. Jest ono dedykowane właśnie ocieplaniu stropów i ścian pomieszczeń technicznych i garaży oraz przeznaczone do ich ochrony przeciwogniowej i akustycznej. A mowa o produkcie Stropmax 31.

Isover Stropmax 31 (Fot. Isover)

Isover Stropmax 31 – co to jest?

Isover Stropmax 31 to płyty z wełny mineralnej szklanej o izolacyjności cieplnej λD = 0,031 W/mK. Są one bardzo elastyczne, a przy tym niezwykle mocne i wytrzymałe.

W porównaniu do wełny mineralnej, docieplenie stropu produktem Isover oznacza mniejszą grubość izolacji, z uwagi na bardzo małą przewodność cieplną wykorzystanego materiału – co niewątpliwie stanowi ogromną zaletę.

Stropmax 31 charakteryzuje się maksymalnym wskaźnikiem pochłaniania dźwięku AW = 1, co przekłada się na eliminację pogłosu w pomieszczeniach. Ma to znaczenie w rozumieniu rozmów, ale także komunikatów ostrzegawczych, co pojawia się w przypadku jego wykorzystania w garażach podziemnych lub innych lokalizacjach z wymaganiami Dźwiękowych Systemów Ostrzegawczych (DSO).

Kolejny plus, to krótki czas montażu. Jest tak, ponieważ płyt nie trzeba już dodatkowo pokrywać warstwą tynku. Podczas montażu nic też nie sypie się na głowę wykonawcy pracy, ponieważ Stropmax 31 jest zabezpieczony przed obsypywaniem niechcianych drobin włókna. Ponadto, montaż wymaga jedynie noża, wiertarki udarowej z cienkim wiertłem Ø5 oraz wkrętarki. Praca nie jest również ograniczona przez warunki pogodowe – suchy montaż.

Co więcej, producent zapewnia, że Stropmax 31 poddaje się nierównościom betonu, a równą powierzchnię uzyskuje się po prostu za pomocą odpowiedniego dokręcania wkrętów. Nie trzeba zatem wcześniej przygotowywać specjalnie podłoża pod montaż płyt. Jest to więc czysta i szybka praca.

Dzięki temu np. ekipa 3-osobowa może w godzinę zaizolować 15m2, a 5-osobowa – 30m2 – i po godzinie pomieszczenie jest gotowe do odbioru!

Co więcej, producent płyt zapewnia o 60% mniejszą masę materiału izolacyjnego w porównaniu z wełnami mineralnymi lamelowymi.

Instrukcja montażu od Isover w siedmiu krokach

 

Instrukcja montażu (Fot. Isover)

1. Zaznacz miejsca wiercenia, używając szablonu, pełne płyty montuje się na trzech wkrętach w miejscach oznaczonych czerwonym kółkiem.

2. Przygotuj potrzebne wkręty, nakładając na nie talerzyki dociskowe, długość wkrętu to grubość izolacji + 2 cm. Zabierz na rusztowanie potrzebną ilość przygotowanych wkrętów.

3. Przyłóż płytę do sufitu, przytrzymaj ją, a druga osoba w tym czasie nawierci otwory za pomocą wiertarki udarowej w miejscach zaznaczonych wcześniej na płycie, otwory wierci się tylko w dolnej betonowej otulinie stali zbrojeniowej stropu żelbetowego na głębokość tylko 3 cm.

4. Osoba wiercąca otwory poda Ci przygotowane wcześniej wkręty z założonymi talerzykami dociskowymi, wkręć wkręty bezpośrednio w wywiercone przed chwilą otwory. Pamiętaj, jeśli welon na płycie zaczął się marszczyć to poluzuj go, nic się nie stało – welon powróci do pierwotnej gładkiej postaci.

5. Montujcie kolejne płyty w sposób mijankowy, co drugi rząd przesunięty o połowę względem poprzedniego.

6. Wymieniajcie się z kolegą czynnościami, w ten sposób mniej będą się męczyły Wasze ręce.

7. Podciągi izoluj jedną płytą, wycinając odpowiedni klin w miejscu przewidzianego narożnika (2×45 stopni) – jak na zdjęciu.

Stropmax 31 to produkt wygodny, bezpieczny w eksploatacji i montażu, o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych i akustycznych. Niepalność, suchy montaż, lekkość – to dodatkowe zalety, dzięki którym możliwości jego zastosowania są bardzo szerokie.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.