Okna wyposażone w nowoczesną ramkę są odpowiedzią na zaostrzające się wymogi w zakresie energooszczędności. Dzięki swoim doskonałym właściwościom termicznym, ciepła ramka, obniża współczynnik przenikania ciepła dla okna nawet o 12%.

 

Bardzo duże znaczenie dla bilansu energetycznego okna ma, poza budową profilu okiennego, kształtem i ułożeniem komór, również budowa pakietu szybowego i materiał, z którego wykonano ramkę dystansową. Ramka powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, zoptymalizowanych pod względem termicznym. Powinna zapewniać również w 100% hermetyczność gazów wypełniających przestrzeń międzyszybową. Oznacza to, że okno nie traci swoich właściwości izolacyjnych, a para wodna nie przedostaje się do wnętrza pakietu szybowego. Zastosowanie odpowiedniej ramki pozwala poprawić współczynnik przenikania ciepła dla okna do 12% w porównaniu z oknem wyposażonym w tą samą szybę zespoloną ze zwykłą ramką. Przekłada się to na roczne oszczędności aż 5% kosztów ogrzewania i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
 
Tak zwana ciepła ramka pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, lecz również zapewnić zdrowy i komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach. Temperatura okna od strony pomieszczenia na styku ramy i szyby zespolonej podnosi się, dzięki czemu zjawisko kondensacji pary wodnej na obrzeżach szyby w okresie zimowym jest ograniczone. Tym samym spada ryzyko powstawania szkodliwej dla zdrowia pleśni. Dodatkową korzyścią ze stosowania ciepłej ramki jest fakt, że ramka nie wywołuje nieprzyjemnego uczucia zimna przy dotknięciu ręką.
 
Okna posiadające ciepłą ramkę są stosowane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Nie mniej jednak powinny być brane pod uwagę podczas zabiegów termomodernizacyjnych ze względu na swoje właściwości poprawiające izolację termiczną budynku.
 
Źródło: DRUTEX