Na co zwrócić uwagę kupując okno dachowe? Przede wszystkim, standardowo, na wartość współczynnika przenikania ciepła U – powinien być nie wyższy niż 1,3 W/(m2*K), jak mówią aktualne warunki techniczne. Typowe okna mają ten współczynnik na poziomie 1,3 – 0,95 W/(m2*K). Wiodący producenci reklamują się również oknami energooszczędnymi o wartości U dla całego okna równej 0,58 W/(m2*K). Wybór – jak widać – jest duży.

Drugim istotnym czynnikiem jest dopasowanie rozmiaru okna. W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek powierzchni okna (liczonej w świetle ościeżnicy) do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8. Dla pomieszczeń gospodarczych – 1:12.

okna-dachowe

źródło: Fakro

Ważny jest także kąt nachylenia dachu. Im jest mniejszy, tym większa powinna być wysokość okna. Dobierając okno, sprawdźmy także odległość między krokwiami dachowymi – unikniemy przeróbek, podnoszących koszt montażu.

Montując okna dachowe, pamiętajmy, że na kondygnacjach położonych do 25 m nad poziomem gruntu minimalna odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi wynosi 85 cm. Powyżej tego poziomu – już 110 cm.

Rodzaje okien

Okna obrotowe stanowią podstawowy rodzaj okien dachowych. Oś obrotu okna znajduje się w połowie wysokości skrzydła. W efekcie, po otwarciu, górna połowa okna odchyla się do wnętrza poddasza, dolna na zewnątrz. Przy maksymalnym otwarciu szyba zewnętrzna jest łatwo dostępna od wewnątrz, co ułatwia mycie okna. Sugeruje się, by montować je na takiej wysokości, by oś obrotu znalazła się na poziomie oczu stojącego człowieka.

od lewej: okno obrotowe, okno o podwyższonej osi obrotu oraz okno z naświetlem dolnym
źródło: Fakro

Okna o podwyższonej osi obrotu charakteryzują się przesunięciem osi obrotu w kierunku górnej krawędzi ramy. Umożliwia to swobodne otwieranie okna osobom wysokim. Istnieją rozwiązania z siłownikami ułatwiającymi otwarcie okna lub dodatkowo unoszącymi je lekko do góry – co powoduje, że górna część otwartego okna nie wsuwa się do pomieszczenia. Czasem w dolnej części okna umiejscowione jest mniejsze skrzydło nieotwieralne.

Okna uchylne mają umiejscowioną oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Przed samoczynnym zamknięciem okna chronią sprężyny lub siłowniki. Zaleca się ich montaż w taki sposób, by górna krawędź okna znajdowała się na wysokości głowy stojącego człowieka. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest montaż kilku okien w ciągu – gdyż sposób otwierania utrudnia mycie szyby zewnętrznej.

Okna uchylno-obrotowe łączą zalety obu typów okien. Sposób otwierania zmienia się standardowo – położeniem klamki lub przełącznikiem.

od lewej: okno uchylno-obrotowe, panoramiczne oraz balkonowe
źródło: Fakro

Okna panoramiczne charakteryzują się bardzo dużymi rozmiarami. Sposób ich otwierania może być różny, w zależności od rozwiązania producenta – od standardowych uchylno-obrotowych, do sterowanych elektrycznie – przesuwanych i chowanych do zasobnika nadachowego.

Okna balkonowe to duże okna, które po otwarciu formują balkon. Górne skrzydło uchyla się płynnie do góry, dolne natomiast delikatnie wysuwa do przodu, tworząc wraz z wbudowanymi barierkami bocznymi przestrzeń balkonu. Po zamknięciu boczne barierki chowają się w obudowie okna.

Okna kolankowe są montowane pionowo w ścianach na poziomie poddasza, zespolone z oknami dachowymi. Zapewnia to dobre oświetlenie pomieszczenia. Tego typu okno może być otwierane uchylnie, rozwiernie lub pozostać nieotwieralne.

od lewej: okno kolankowe i wyłazowe
źródło: Fakro

Okna wyłazowe (rozwieralne) stanowią wyjście na dach. Otwierają się rozwiernie na zawiasach umieszczonych w bocznej krawędzi ramy. Siłowniki zapewniają zabezpieczenie przed przypadkowym zamknięciem okna i ułatwiają otwarcie skrzydła.

Ile to kosztuje?

Mnogość rozwiązań utrudnia porównywanie cen. Zależą one oczywiście w dużej mierze od współczynnika U okna, ale sam rodzaj i właściwe dla danego producenta rozwiązania techniczne również mają spore znaczenie.

Dla wymiaru 78 x 118 cm najtańsze okno obrotowe można nabyć za około 600 zł. Będzie to jednak rozwiązanie dość proste, ze słabym współczynnikiem U. W granicach 1 100 – 1 500 zł kupimy naprawdę dobrej jakości okno dachowe obrotowe.

Wspomniane okna energooszczędne natomiast to wydatek rzędu 4 – 5 tys. złotych. Sprawdzając ceny, zwróćmy uwagę, czy w zestawie jest niezbędny do montażu kołnierz. Ceny okien uchylno-obrotowych wiodących producentów oscylują w granicach 1 500 – 2 000 zł.

Opracowano na podstawie: Fakro, Budujemy Dom.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja