,,Każdy stopień ma znaczenie’’ to hasło przewodnie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej której inicjatorem jest firma Danfoss. Akcja ma na celu podniesienie świadomości Polaków na temat korzyści dla zdrowia oraz środowiska, płynących z oszczędzania energii poprzez odpowiednie regulowanie temperatury w mieszkaniu.

 

 

W ramach tej kampanii firma Danfoss w dniach 2326 września przeprowadziła badanie ,,Regulacja temperatury w mieszkaniu’’, którego celem była identyfikacja opinii Polaków na temat różnych aspektów związanych z regulacją temperatury w mieszkaniu.

Sondę przeprowadzono wśród ogólnopolskiej grupy 1000 pełnoletnich osób w różnym wieku. Pytania jakie zadawano tym osobom dotyczyły kontroli temperatury w mieszkaniu, dostosowania temperatury do rodzaju pomieszczeń, wpływu regulacji temperatury na dzieci, środowisko, wietrzenie. Pytano również o zainteresowanie rozwiązaniami obniżającymi koszty ogrzewania oraz wpływ rachunków za ogrzewanie na budżet gospodarstwa domowego.

 

Badanie wykazało, że 87% badanych zainteresowanych jest bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami, umożliwiającymi efektywne zarządzanie energią cieplną w domu i ograniczenie jej zużycia, co bezpośrednio wpłynęłoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Ponadto stwierdzono, że 66% Polaków deklaruje, że ma kontrolę nad temperaturą w mieszkaniu przy czym blisko połowa Polaków twierdzi, że ma nad nią pełną kontrolę. Zdecydowana większość Polaków bo ponad 85% uważa, że wysokość temperatury w mieszkaniu ma wpływ na komfort domowników (94%), zdrowie dzieci (91%) oraz środowisko naturalne (85 %). Większość Polaków (84%) uważa, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, żeby oszczędzać energię cieplną. Jedynie a może aż 77 % ankietowanych stwierdziło, że rachunki za ogrzewanie znacznie obciążają budżet gospodarstwa domowego.

Jak wynika z przeprowadzonych badań według opinii znacznej większości ankietowanych dostosowanie temperatury w ogrzewanym domu ma szczególny wpływ na koszty ogrzewania, zdrowie domowników jak również na ich samopoczucie.

 

Aby dostosować temperaturę ogrzewania do odpowiednich predyspozycji domowników firma Danfoss stworzyła nowoczesne urządzenia (panel centralny Danfoss Link CC, serię termostatów living by Danfoss – living connect, living eco) pozwalające na sterowanie źródłami ciepła w domu w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników, pory dnia, rodzaju pomieszczeń a także stylu codziennej pracy. Zastosowanie tych rozwiązań wpływa na spadek zużycia energii co w rezultacie doprowadza do zmniejszenia kosztów ogrzewania oraz emisji spalin do atmosfery.

 

1202 stopien1

 

Na podstawie raportu SMG KRC opracował Kamil Adamczyk

 

 

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 2/2012:

2 12termo