Czym jest keramzyt?

Keramzyt jest materiałem ceramicznym, powstającym w procesie wypalania gliny ilastej w wysokich temperaturach. Powstały materiał jest lekki i porowaty. W procesie produkcji powstają różne frakcje keramzytu – od 2-4 mm do 10-20 mm.

Keramzyt – właściwości

Współczynnik przewodzenia ciepła dla najgrubszych frakcji keramzytu wynosi 0,075-0,08 W/(mK). Jest to około 2 – 2,5 krotnie większa wartość niż dla styropianu. W efekcie podobny poziom izolacyjności cieplnej jak w przypadku styropianu osiągniemy, wykonując dwa razy grubszą warstwę keramzytu.

Keramzyt jest odporny na ogień, mróz i wilgoć. Ponadto nie atakuje go korozja biologiczna i kwasy. Na rynku można znaleźć materiał w wersji impregnowanej, która cechuje się bardzo niską nasiąkliwością.

Zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, może z powodzeniem zastąpić styropian w roli ocieplenia podłogi na gruncie. Jak już wspomniano, jego warstwa będzie grubsza, ale nie będzie konieczności wykonywania podsypki piaskowej i podkładu betonowego.

Dlaczego? Keramzyt, który jest materiałem luźnym, łatwo dopasowuje się do nierówności podłoża. Bez problemu wypełni zagłębienia w gruncie, więc nie musimy go dokładnie wyrównywać. Ponadto, stanowi stabilne podłoże dla kolejnych warstw podłogi. Bezpośrednio na warstwie keramzytu możemy układać izolację przeciwwilgociową.

Zadbaj o dobrą hydroizolację!

Jak ułożyć keramzyt?

Materiał ten możemy rozłożyć na gruncie na dwa sposoby.

  • Luzem – na początku usuwamy humus i mechanicznie zagęszczamy podłoże. Następnie wysypujemy keramzyt i również go zagęszczamy. Kolejnym krokiem jest ewentualne wykonanie warstwy wyrównującej szprycu cementowego oraz montaż instalacji przeciwwilgociowej. Na wierzchu wykonuje się warstwę wyrównującą z betonu pod posadzkę.
  • Keramzyt workowany układamy na gruncie. Luki pomiędzy workami wypełniamy materiałem sypkim, a same worki przecinamy, by usunąć z nich powietrze. W tym wypadku nie ma konieczności zagęszczania keramzytu ani wykonywania szprycu cementowanego. Bezpośrednio na workach układamy izolację przeciwwilgociową i warstwę betonu pod posadzkę.

Ile to kosztuje?

1 m3 keramzytu izolacyjnego luzem (stan na dzień publikacji artykułu) kosztuje około 200 zł. Istnieje również możliwość zakupu keramzytu w big-bagach o pojemności 1,5 – 2 m3  w cenie osiągającej 270 – 320 zł za m3. 50 – 55-litrowy worek kupimy za 20-30 zł.

opracowano na podstawie: Castorama, Dom.pl

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.