Latem, kiedy nosimy lżejsze ubrania, nasza tolerancja na wysoką temperaturę wzrasta. W budynkach jednak nie powinna przekraczać 25 – 26oC. Oczywiście każdy z nas ma własne preferencje co do temperatury, w której czuje się komfortowo.
Właśnie dlatego w okresie upałów warto rozważyć instalację klimatyzacji. Nie można jednak przesadzać z wychładzaniem pomieszczeń. Różnica temperatur pomiędzy lokalem klimatyzowanym a otoczeniem nie powinna być większa niż 7oC. W przeciwnym razie możemy się przeziębić.
Ponadto, klimatyzacja pozwala na regulację wilgotności powietrza. Optymalna dla człowieka wilgotność wynosi 40 – 60%. W klimatyzatory wbudowane są również filtry powietrza.
Klimatyzator – rodzaje urządzeń
Podstawowy podział klimatyzatorów wyróżnia urządzenia typu monoblok i typu split. Ponadto możemy również wydzielić klimatyzatory stacjonarne i przenośne.
Klimatyzator typu split
Jest to najbardziej popularny rodzaj urządzeń. Klimatyzator typu split składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzna zawiera sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny – ich rolą jest odprowadzenie ciepła na zewnątrz budynku. Jednostka wewnętrzna natomiast odbiera ciepło z powietrza w pomieszczeniu przy pomocy parownika. Znajdują się tam tylko elementy pracujące cicho.

źródło: Shutterstock
Klimatyzator typu monoblok
W jednej obudowie znajdują się wszystkie elementy urządzenia. Problemem jest tutaj hałas – producenci pracują nad wyciszeniem klimatyzatorów tego rodzaju.
Urządzenia przenośne
Występują zarówno w wersji split jak i monoblok. Bardziej popularne i łatwiejsze w eksploatacji są urządzenia monoblok. Powietrze do chłodzenia pobierają z wnętrza pomieszczenia. Ciepłe powietrze usuwane jest przez rurę, którą musimy wysunąć na zewnątrz np. przez przez okno – jest to niewątpliwa wada tego rozwiązania. Zaletą jest oczywiście możliwość łatwego przenoszenia miedzy pomieszczeniami.
W klimatyzatorze zewnętrznym typu split możemy wystawić jednostkę zewnętrzną poza pomieszczenie. Utrudnieniem i warunkiem poprawnej eksploatacji jest konieczność zapewnienia stabilnego ustawienia tego elementu poza budynkiem.
Klimatyzator stacjonarny
Montowany jest w pomieszczeniu na stałe. W wersji monoblok, urządzenie montujemy w oknie lub przy ścianie zewnętrznej. Łatwiej jest zainstalować klimatyzator typu split, w którym poszczególne elementy instalacji połączone są miedzianymi rurkami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. Jednostkę wewnętrzną zwykle montujemy na ścianie zewnętrznej. Za każdym razem zwróćmy uwagę na zalecenia producenta.
Jak to działa?
W parowniku zachodzi proces odbioru ciepła z pomieszczenia. Odparowany czynnik roboczy o niskim ciśnieniu jest sprężany w sprężarce, a następnie przetłaczany do skraplacza chłodniczego. Kolejnym elementem systemu jest zawór rozprężny, w którym zachodzi obniżenie ciśnienia czynnika roboczego. Jednocześnie spada jego temperatura. Cykl zamyka się, gdy czynnik trafia z powrotem do parownika. Wbudowane w urządzenie wentylatory zapewniają prawidłowy przepływ odpowiedniej ilości powietrza.
Sterowanie systemem realizowane jest zwykle poprzez wbudowany panel oraz pilot zdalnego sterowania. Wszystkie ustawienia możemy więc zmieniać, nie ruszając się z fotela.
Klimatyzatory z funkcją grzania umożliwiają odwrócenie pracy obiegu. Jednostka zewnętrzna staje się wówczas parownikiem i odbiera ciepło od powietrza zewnętrznego. W elemencie wewnętrznym zachodzi skraplanie czynnika, przez co powietrze w pomieszczeniu jest podgrzewane. Na wyposażeniu dodatkowym niektórych urządzeń znajduje się również nagrzewnica powietrza.
opracowano na podstawie: Budujemy Dom, Klima Therm