Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa tylko i wyłącznie wodę kotłową, znajdującą się w obiegu centralnego ogrzewania. Ciepłą wodę użytkową w tym wypadku uzyskamy, stosując zewnętrzny podgrzewacz pojemnościowy, którego wężownicę podłączymy do obiegu wody kotłowej.

Takie rozwiązanie pozwala na gromadzenie ciepłej wody i późniejsze jej wykorzystanie. Na rynku dostępne są zasobniki dopasowane do konkretnych modeli kotłów jednofunkcyjnych, a także urządzenia kompaktowe w postaci zestawu kocioł + zasobnik.

Kocioł dwufunkcyjny

Urządzenie tego typu spełnia dwie różne funkcje – podobnie jak kocioł jednofunkcyjny zasila obieg centralnego ogrzewania w wodę kotłową, a także w sposób przepływowy ogrzewa ciepłą wodę użytkową.

kociol-wiszacy

źródło: Vaillant

W tym przypadku nie jest potrzebny nam zbiornik c.w.u. Unikamy więc strat energii na jej magazynowaniu. Z drugiej strony jednak, ilość wody jaką możemy ogrzać zależy bardzo ściśle od mocy urządzenia. W związku z tym zazwyczaj musimy zakupić kocioł większej mocy, niż wymaga ogrzewanie budynku. Do przepływowego ogrzewania c.w.u. sugeruje się bowiem stosowanie urządzenia o mocy minimum 20 – 24 kW.

Jaki kocioł wybrać?

Stojąc przed problemem wyboru odpowiedniego rodzaju kotła, przeanalizujmy sposób wykorzystania ciepłej wody użytkowej w naszym domu. Generalnie – do budynków z rozległą instalacją c.w.u., wyposażonych w więcej niż 2-3 punkty czerpalne – zaleca się kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Natomiast jeśli posiadamy jeden lub dwa punkty czerpalne (np. łazienka i kuchnia, ewentualnie dodatkowo toaleta) umiejscowione blisko siebie – z powodzeniem nasze potrzeby zaspokoi kocioł dwufunkcyjny. Wyznacznikiem w tym wypadku jest nasz komfort.

Podgrzewacz przepływowy w kotle dwufunkcyjnym uruchamia się w momencie wykrycia określonego przepływu wody w układzie c.w.u. Tracimy więc możliwość stworzenia systemu cyrkulacji ciepłej wody. W związku z tym, im dalej od kotła znajduje się punkt czerpalny, tym dłużej będziemy czekać aż z kranu zacznie lecieć ciepła woda.

Ponadto strumień wody, jaki w danym momencie możemy ogrzać, jest ograniczony. Problemem będzie więc dostarczenie odpowiedniej ilości ciepłej wody w przypadku jednoczesnego jej poboru z kilku punktów czerpalnych. W praktyce – odkręcając kran w kuchni, istnieje ryzyko że zaserwujemy zimny prysznic osobie aktualnie biorącej kąpiel w łazience.

Kupując kocioł dwufunkcyjny zwróćmy uwagę, czy nasza instalacja wody użytkowej spełnia wymagania producenta urządzenia. Niestabilność ciśnienia w układzie (np. wykorzystującym hydrofor) może utrudniać lub uniemożliwić pracę podgrzewacza.

kociol-kompaktowy

źródło: Viessmann

Niewątpliwym plusem takiego układu jest fakt, że nie musimy inwestować w zasobnik ciepłej wody – system grzewczy jest prosty, a źródło ciepła zajmuje mało miejsca. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie gazowe, nie zależy nam na dużych ilościach ciepłej wody użytkowej i nie chcemy inwestować dużej kwoty – jest to rozwiązanie godne polecenia.

Korzystając z kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem mamy możliwość stworzenia systemu magazynowania ciepłej wody użytkowej wraz z cyrkulacją. Znikają więc problemy z oczekiwaniem na ciepłą wodę w dalej położonych punktach czerpalnych. Eliminujemy również spadki temperatury wody, w przypadku jednoczesnego jej poboru w kilku miejscach. Będzie to więc znakomite rozwiązanie dla domów zamieszkiwanych przez więcej niż 3 osoby.

Opracowano na podstawie: Murator Dom, instalacjebudowlane.pl, Budujemy Dom.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja