Tylko w samych Niemczech funkcjonuje jeszcze około dwóch milionów instalacji grzewczych, które mają więcej niż 25 lat. Ich użytkownicy często nie zdają sobie sprawy jak wiele pieniędzy tracą każdego roku wyrzucając niewykorzystane ciepło, uchodzące ze spalinami do atmosfery.

Poza tym te stare instalacje obciążają klimat wskutek zbyt wysokiej emisji CO2 i przyczyniają się do ocieplenia Ziemi. Dokonując szybkiej wymiany tych instalacji na wysokowydajne kotły kondensacyjne w skojarzeniu z techniką solarną użytkownicy końcowi mogliby zaoszczędzić do 25 procent energii. Rachunkowo byłoby to dziesięć procent całego zużycia energii w Niemczech, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 o 54 miliony ton rocznie.
Bezpłatna energia słoneczna ciągle jeszcze jest zbyt rzadko wykorzystywana do wspomagania ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Szczególnie przy modernizacji instalacji grzewczej lub wymianie kotła grzewczego można wziąć pod uwagę skojarzenie ich z instalacją solarną. Ze środków publicznych programów pomocowych przyznawane są dotacje na te instalacje, które z uwagi na wysokie oszczędności energii amortyzują się już po kilku latach.
W przypadku techniki kondensacyjnej wykorzystywane jest nie tylko ciepło, które powstaje podczas spalania gazu, lecz dodatkowo również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej niewykorzystane uchodzi przez komin.
Modernizacja układu grzewczego polegająca na wymianie starego urządzenia na kompaktową centralę kondensacyjną współpracującą z instalacją solarną dla warunków przed modernizacją:
Dom jednorodzinny – 140 m2 – rok budowy 1980 – zużycie gazu 3559 m3/rok – koszt ogrzewania 7 403 PLN brutto/rok
może przynieść korzyści w postaci:

  • Oszczędność energii – 36%
  • Oszczędność kosztów po 10 latach – 33 133 PLN
  • Ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 34 tony w ciągu 10 lat

Źródło: Viessmann
Opracował: Łukasz Piechowicz – Termo24.pl