W ostatnim czasie wiele się mówi o kotłach kondensacyjnych ale tak naprawdę mało kto wie na jakiej zasadzie działa ten kocioł. Na samym początku jednak trzeba wyjaśnić pojęcie kondensacji.

W ostatnim czasie wiele się mówi o kotłach kondensacyjnych ale tak naprawdę mało kto wie na jakiej zasadzie działa ten kocioł. Na samym początku jednak trzeba wyjaśnić pojęcie kondensacji. Otóż jest to proces polegający na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w stan ciekły z jednoczesnym wydzieleniem energii.  Jest to główna idea działania kotła kondensacyjnego. Proces spalania paliwa odbywa się poprzez  wymieszanie go z odpowiednią ilością powietrza w takim stosunku aby powstała mieszanka palna. Teoretycznie produktami spalania powinny być dwutlenek węgla i para wodna. W praktyce dodatkowo wydzielają  się jeszcze tlenki węgla ( efekt niedokładnego wymieszania paliwa z
powietrzem ) lub tlenki azotu ( w wyniku zbyt wysokiej temperatury spalania ). Zawartość w spalinach pary wodnej świadczy o tym iż zgromadzona jest w niej energia, która jest bezpowrotnie tracona przez odparowanie do komina. Pozostające w kotle spaliny posiadają temperaturę niekiedy zbliżoną nawet do 900° C. Do wyposażenia kotła zaliczany jest odbiornik ciepła który zwany jest wymiennikiem spaliny / woda. Do jego zadań należy odbierane ciepła od spalin a następnie przekazywanie go do przepływającej przez wymiennik wody grzewczej. W kotle kondensacyjnym wymiennik ciepła bardzo różni się od tego jaki jest w kotłach tradycyjnych. Przede wszystkim jest on tak skonstruowany by mógł sprowadzać temperaturę spalin poniżej punktu rosy powodując przy tym skroplenie pary wodnej co wiąże się z oddawaniem energii. Proces ten jest dość prosty ale wymaga zastosowania odpowiednich a zarazem drogich materiałów. Zdarza się że skroplona para wodna posiada odczyn kwaśny o pH na poziomie 4 -5 dlatego materiał użyty w kotłach kondensacyjnych powinien być odporny i wytrzymały na napór kwaśnych skroplin.

Poprzez zastosowanie stali kwasoodpornej i specjalnych stopów odlewniczych możliwe jest odzyskiwanie znacznej ilości ciepła ze spalin a tym samym proces skraplania nie powoduje uszkodzeń pozostałych urządzeń. Ilość wydzielającego się kondensatu zależy przede wszystkim od wielkości kotła jak i warunków jego pracy. Sam proces skraplania zachodzi wówczas gdy spaliny zostaną ochłodzone do odpowiednio niskiej temperatury co musi być poprzedzone obniżeniem temperatury wody grzewczej . W warunkach normalnych skraplanie pary wodnej może zajść przy temperaturze spalin około 50 ° C. Każdy kocioł kondensacyjny wyposażony jest dodatkowo w syfon oraz wąż przez które możemy odprowadzić nadmierną kocioł kondenacyjnyilość wydzielonego kondensatu.
Decyzja o kupnie kotła jest dość ważna gdyż jest to inwestycja na wiele lat. Im sprawniejszy będzie kocioł tym większe będziemy mieć oszczędności paliwa a co za tym idzie będą mniejsze rachunki za ogrzewanie. Należy jednak pamiętać o systematycznym przeglądzie kotła co pozwala nam na utrzymanie wysokiej efektywności spalania a także przedłużenie jego żywotności. Kocioł kondensacyjny pracuje z tym większą sprawnością im mniejsze jest jego obciążenie. Zatem dom będzie odpowiednio dogrzany w silne mrozy a i nie trzeba będzie dopłacać do ogrzewania gdy jest ciepło. Zastosowanie tego kotła ma też jeszcze jedną korzyść. Dobrze współgra z instalacjami niskotemperaturowymi , takimi jak podłogówka czy tradycyjnymi grzejnikami , jak i powoduje duże oszczędności w zakresie ogrzewania c.w.u. 

Paliwa zasilające kotły kondensacyjne to gaz ziemny i płynny. Podczas spalania gazu ziemnego powstaje dwa razy więcej pary wodnej niż przy spalaniu oleju opałowego a im więcej jest pary wodnej tym więcej można uzyskać ciepła podczas kondensacji.

Dużą zaletą tych kotłów jest to że posiadają zamkniętą komorę spalania. Zatem powietrze potrzebne do tego procesu nie jest pobierane z pomieszczenia w którym się znajduje kocioł ale z zewnątrz. Cały proces spalania jest odizolowany od pomieszczenia co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z tych urządzeń gdyż spaliny nie dostają się do miejsca w którym jest ustawiony. Pomieszczenia te nie wymagają dodatkowej wentylacji zatem kocioł może być zamontowany m.in. w przedpokoju a także w łazience czy kuchni.

Na chwilę obecną kocioł kondensacyjny jest dużo droższy od kotła tradycyjnego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ceny paliw ciągle rosną i nie wiadomo jakie one będą za kilka lat. Im będą one wyższe tym większe będą oszczędności i krótszy czas zwrotu droższej inwestycji. 

Autor: Joanna Szeremeta
Źródła:
http://www.e-instalacje.pl
http://www.budujemydom.pl/