Każdy użytkownik kotła na paliwo stałe wie jak męczące może być przygotowanie ciepłej wody użytkowej w okresie, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania budynku. Jest jednak sposób, aby temu zaradzić!

Jadąc przez Polskę można zobaczyć umieszczone na dachach prostokątne płyty w odcieniach czerni lub granatu. Są to płaskie kolektory słoneczne. Rzadszym widokiem są granatowe rury, które są kolektorami próżniowymi. Widok ten jest rzadszy z powodu ceny kolektorów próżniowych – są one droższe. Jednak samo to, że kolektory słoneczne są częstym zjawiskiem pozwala sądzić, że taka inwestycja się opłaca. Chodzi tu nie tylko o czysty zysk pieniężny, ale również o zaoszczędzony czas. Kolektory działają w pełni automatycznie i nie wymagają od użytkownika specjalnej uwagi.
Duża popularność kolektorów do przede wszystkim zasługa dofinansowań z Unii Europejskiej. Idea wytwarzania czystej energii ze źródeł odnawialnych jest wg mnie uzasadniona w przypadku źródeł rozproszonych (przydomowych), a kolektory słoneczne stanowią doskonały przykład. Pojawiają się również głosy sceptyczne. Wynikają one najczęściej ze złych doświadczeń, tzn. kolektory nie zapewniają wystarczającej ilości ciepłej wody w gospodarstwie domowym, po upływie gwarancji przestały działać itd.. Wytłumaczenie tych zjawisk jest proste. Niewydolność instalacji wynika ze złego zaprojektowania instalacji i błąd leży po stronie projektanta ewentualnie kogoś, kto doradzał przy doborze instalacji. Jeżeli chodzi o awaryjność to wina leży po stronie producenta, jednakże inwestor powinien wiedzieć, że tani produkt wyprodukowany w Chinach dla nieznanego producenta bez renomy nie może być produktem o wysokiej niezawodności i jakości, choć to nie jest regułą. Można zatem stwierdzić, że odpowiedni dobór elementów instalacji oraz ich wysoka lub sprawdzona (certyfikowana) jakość pozwolą na długie i opłacalne użytkowanie kolektorów słonecznych.
Pozostaje pytanie czy opłaca się doinwestować do kolektorów próżniowych, które są droższe. Jak widać na wykresach, porównując kolektory płaski z próżniowym producenta Viessmann, można zauważyć, że kolektory próżniowe mają wyższą sprawność przy większej różnicy temperatur. Dla inwestora i użytkownika oznacza to, że przy wysokich temperaturach letnich kolektor próżniowy będzie działał z lepszą sprawnością. 
 
kolektor
 
kolektor1 
Źródło: Viessmann
 
 
Cenowo sprawa wygląda następująco:
 
  • Koszt pojedynczego kolektora płaskiego Vitosol 200-F (2,01m2 powierzchni absorbera promieniowania) to wydatek rzędu 2000-2500 zł
  • Koszt pojedynczego kolektora próżniowego Vitosol 200-T (1,51m2 powierzchni absorbera promieniowania) to wydatek rzędu 4000-4500 zł

Łukasz Piechowicz – Termo24.pl
Źródło: Viessmann