Kominek gazowy – czym się wyróżnia?

Podstawową różnicą jest paliwo. Mamy tutaj do czynienia z procesem spalania gazu – całkowitym, czystym, bez stałych produktów spalania. Pod względem estetycznym palnik gazowy może wydawać się nieco mniej atrakcyjny wizualnie. Trudno bowiem odwzorować płonące kawałki drewna, blask i trzask ognia, a także specyficzny zapach. Jednak producenci stanęli na wysokości zadania i poradzili sobie z tym problemem. Palniki gazowe świetnie imitują tańczące w palenisku płomienie, a na rynku dostępne są urządzenia wyposażone we wkłady ze sztucznymi polanami lub kamieniami – dla jeszcze lepszego efektu.

Instalacja gazowa

Przede wszystkim, podłączenie kominka do instalacji gazowej powinien wykonywać wykwalifikowany instalator. Jeżeli zdecydujemy się na zasilanie kominka gazem ziemnym z sieci przesyłowej, montaż musi zostać poprzedzony uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia oraz przygotowaniem projektu instalacji. Wykorzystując gaz LPG, nie ma konieczności pozyskiwania dodatkowej zgody. Po montażu fachowiec powinien wykonać próbę szczelności instalacji.

Pamiętajmy, że należy zapewnić łatwy dostęp do rur instalacji gazowej. Doprowadzone do kominka rury możemy osłonić płytą lub kratką, ewentualnie masą tynkarską. Wszelkie osłony powinny być łatwe do usunięcia, bez potrzeby kucia.

Instalacja kominowa

Drugim, nie mniej ważnym aspektem instalacji kominka gazowego jest odpowiednie odprowadzenie spalin. Dla kominków z najbezpieczniejszą zamkniętą komorą spalania rolę tą pełni zwykle koncentryczny system powietrzno-spalinowy.

W systemie tym, przez komin (lub ścianę – dla urządzeń gazowych do 21 kW) przeprowadzone są dwie rury koncentryczne. Rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny z urządzenia. Rura zewnętrzna natomiast służy do zasysania powietrza do komory spalania.

kominek gazowy

źródło: kratki.pl

Kominek gazowy – po pierwsze, bezpieczeństwo

Wysokiej jakości urządzenie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Zwróćmy uwagę, by wkład kominkowy posiadał certyfikat CE. Producenci oczywiście przygotowali odpowiednie systemy zabezpieczeń. Kominek gazowy wyposażony jest w zawór, który odcina dopływ gazu w przypadku zaniku płomienia. Czujnik ciągu natomiast dba, aby nie cofnęły się spaliny.

Komfort i estetyka

Po raz kolejny – tam, gdzie maleją ograniczenia, rośnie pomysłowość. Producenci prezentują szeroki wybór wzorów kominków gazowych. Do swojego wnętrza bez problemu dobierzemy kominek w odpowiednim stylu. Urządzenie może być przeszklone nawet z trzech stron – co umożliwia aranżacje pomieszczeń z centralną lokalizacją kominka w pomieszczeniu.

Kominek gazowy to również komfort obsługi. Uruchamianie i regulację temperatury wykonamy korzystając z pilota zdalnego sterowania, bez wstawania z wygodnego fotela.

Ile to kosztuje?

Gazowe wkłady kominkowe występują w bardzo zróżnicowanych cenach – od 8 do nawet 25 tysięcy złotych. Zróżnicowanie cen wynika przede wszystkim z bogactwa styli dostępnych na rynku urządzeń, a także zależy od mocy kominka. Granice wyznacza wyobraźnia… i nasz portfel.

Opracowano na podstawie: Kratki.pl, ogrzewnictwo.pl

Ceny wg portalu Ceneo – 29.05.2017.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja