Na obecnym rynku posiadamy szeroki zakres wyboru kominków począwszy od tych tradycyjnych, opalanych drewnem, po kominki gazowe, olejowe czy też elektryczne. Każdy klient znajdzie coś odpowiedniego dla siebie w zależności od swoich upodobań.

 
Komiki elektryczne są świetną alternatywą dla ludzi ceniących sobie wygodę w użytkowaniu. Jest to produkt skierowany do osób chcących uzyskać efekt palącego się ogniska w sposób sztuczny, bez konieczności dokładania drewna do kominka, a więc jak najmniejszym wysiłkiem. W porównaniu do tradycyjnego kominka, gdzie należy zadbać o opał, rozpalić ogień a następnie podtrzymywać go przez pewien ustalony przez nas czas, kominek elektryczny wystarczy tylko podłączyć do gniazdka elektrycznego. Uzyskany efekt żarzącego się ogniska w kominku elektrycznym jest niemalże odzwierciedleniem prawdziwego ogniska.  
 
 
Zasada działania kominka elektrycznego
Jak wspomniano powyżej obsługa kominka elektrycznego jest bardzo prosta i wygodna. Wystarczy tylko podłączyć przewód elektryczny kominka do najbliższego gniazdka sieci elektrycznej i można cieszyć się efektem palącego się ogniska. Nasuwa się więc pytanie w jaki sposób powstaje ów efekt?  Użyta została tutaj specjalna technologia ultradźwiękowa, dzięki której powstaje w pełni trójwymiarowy efekt płomieni oraz dymu. Mówiąc prostszym językiem światło padające na unoszącą się  przez kłody drewna parę wodną, odbija się i załamuje w obrębie cząsteczek wody w nieregularny trójwymiarowy wzór przypominający realistyczne  płomienie. Jedyną od nas wymaganą czynnością jest uzupełnianie zbiornika wodą. Należy jednak podkreślić, iż nie jest to uciążliwe: zbiornik wypełniony do maksymalnej pojemności wystarcza na kilkanaście godzin ciągłej pracy.
Czy kominek elektryczny może pełnić funkcję grzewczą ?
Kominek elektryczny może pełnić dwie funkcje: dekoracyjną – opisaną powyżej oraz funkcję grzewczą. Oznacza to, że kominek elektryczny, oprócz tworzenia wiarygodnego efektu płonącego ogniska, może także ogrzewać nasze pomieszczenia. W jaki sposób się to odbywa? Mianowicie wewnątrz kominka elektrycznego zamontowane są metalowe zwoje, które nagrzewają się automatycznie po podłączeniu urządzenia do gniazdka elektrycznego. Poza metalowymi zwojami znajduje się również wentylator, którego zadaniem jest wypychanie ciepła na zewnątrz kominka do pokoju. Ten prosty mechanizm może zapewnić odpowiedni komfort cieplny w naszym pokoju. 
Wygoda, prostota i bezpieczeństwo – czyli główne zalety kominków elektrycznych
Do podstawowych zalet kominków elektrycznych zaliczamy wygodę oraz prostotę obsługi. Praca kominka elektrycznego nie wymaga od nas skomplikowanych czynności poza podłączeniem przewodu do sieci elektrycznej oraz uzupełnieniem zbiornika wodą co jakiś czas. Obsługa jest bardzo wygodna, brak konieczności rozpalania ogniska, dokładania opału czy czyszczenia paleniska. Przekłada się to na czystą eksploatację kominka, nie musimy się obawiać, że zabrudzimy nasze pomieszczenia skrawkami drzewa czy popiołem. Z racji tego, że kominki elektryczne nie wymagają obecności przewodu kominowego – co też przekłada się na niższe koszty – możemy umiejscowić je praktycznie w każdym preferowanym przez nas miejscu w danym pomieszczeniu. Poza tym kominki elektryczne są mniejsze od tych tradycyjnych co również wpływa na szersze pole manewru jeśli chodzi o ich lokalizację. Na rynku istnieje różnorodna oferta kominków elektrycznych począwszy od kominków ściennych, stojących z obudowami w różnych stylach, w wersji narożnej, aż po kominki zainstalowane na przykład w szafkach pod telewizor. 
 
kominek elektryczny
W przypadku tego typu urządzeń niezmiernie ważny jest ich wpływ na nasze zdrowie i życie.  W tej kwestii kominki elektryczne są bardzo bezpieczne, nie stanowią dla nas praktycznie żadnego zagrożenia. Wynika to z braku emisji niebezpiecznych spalin.  Nie występuje też zagrożenie pożarem ze względu na fakt, iż ogień jest sztuczny. Kolejną zaletą jest to, że kominek jest chłodny w dotyku. Ciepło jest prowadzone tylko przez cewki umieszczone wewnątrz kominka, więc kominki elektryczne nie stwarzają zagrożenia dla rodzin z dziećmi, które często dotykają różnych powierzchni.
Czy kominek elektryczny może ogrzać nasz dom ?  – koszty eksploatacyjne
Kominek elektryczny, jak już wcześniej wspomniano, oprócz funkcji dekoracyjnej może również spełniać funkcję grzewczą. Ceny kominków elektrycznych w porównaniu do cen kotłów gazowych czy tez węglowych są niższe, średnio oscylują w granicach 300 – 3000 zł, w związku z tym wielu z nas zastanawia się nad możliwością wykorzystania ich do celów grzewczych naszych domów. Niestety kominek elektryczny nie ogrzeje nam całego domu, chyba, że metraż domu wynosi około 20 m2 a pomieszczenia nie są rozdzielone ścianami wewnętrznymi.  W przypadku kominków elektrycznych obecność przegród wewnętrznych znacznie utrudnia rozpływ ciepłego powietrza do innych pomieszczeń. Można natomiast zastanowić się nad możliwością ogrzewania pomieszczenia przez kominek elektryczny w którym on się znajduje oraz nad kosztami eksploatacyjnymi związanymi z takim ogrzewaniem . W tym celu dokonano prostej analizy. Przyjmijmy, ze nasz budynek jest z lat 90–tych, średnie zapotrzebowanie na energię takiego budynku to około 120 kWh/m2rok. Metraż wynosi 60 m2. W pierwszym przypadku zakładamy, że nasze mieszkanie w całości ogrzewane jest gazem ziemnym wysokometanowym a w drugim przypadku zakładamy, że pomieszczenie, gdzie znajduje się kominek elektryczny ma metraż 20 m2 (duży salon) i w całości ogrzewane jest tym kominkiem, natomiast pozostała część domu gazem. Cena gazu – 2,5zł/m3, cena prądu – 0,6zł/kWh. Wartość opałowa gazu ziemnego wysokometanowego – 39,5MJ/m3. Poniżej przedstawiono wyniki przeprowadzonych obliczeń.
 
 
Roczne zapotrzebowanie na energię [kWh]
Roczne zapotrzebowanie na energię [MJ]
Ilość zużytego gazu [m3]
Zużycie prądu [kWh]
Roczny koszt za ogrzewanie [zł]
Ogrzewanie w całości gazem ziemnym
7 200
25 920
656
0
1 640
Ogrzewanie w części kominkiem elektycznym-20m2
7 200
25 920
438
2 400
2 535
 
Z powyższej tabeli wynika, że ogrzewanie gazowe wspomagane kominkiem elektrycznym jest nieopłacalne. Dla pokrycia zapotrzebowania 2400kWh kominek elektryczny o mocy 2kW musi pracować średnio przez około 6 godzin na dzień w ciągu sezonu grzewczego co daje koszt około 7zł na dzień, a więc dosyć dużo. Bardziej opłacalne jest zastosowanie ogrzewania kominkowego z odpowiednim rozprowadzeniem ciepła wspomagane grzejnikami elektrycznymi. Co prawda koszt eksploatacyjny w ciągu roku będzie wyższy niż w przypadku np. gazu ziemnego, ale za to brak jest dużych wydatków na kocioł, zbiorniki buforowe, całą instalacje rozprowadzającą itd. Na przestrzeni kilkunastu, kilkudziesięciu lat koszty się zrównają w przypadku obu instalacji, a w przypadku instalacji kominku z grzejnikami elektrycznymi mamy dużo większą wygodę i prostotę oraz bezpieczeństwo. Dodatkowo zaoszczędzamy jedno pomieszczenie przeznaczone na kotłownię.
    Jeśli chodzi o koszty związane z użytkowaniem kominków elektrycznych  w celu dekoracyjnym to są one niskie, przy mocy 130W takiego urządzenia, dzienny koszt wyniesie 60 groszy dla 10 godzin pracy, a więc miesięczny koszt to zaledwie około 20zł, czyli bardzo niewiele.
 
Źródło:
www.dimplex.com
www.kominki-elektryczne.pl
www.heatsurge.com
 
Tomasz Mrożek