Korek ekspandowany – właściwości

Pierwsze pytanie, na które warto odpowiedzieć – co sprawia że korek ekspandowany może być stosowany w budownictwie? Współczynnik przewodności cieplnej λ dla korka ekspandowanego wynosi 0,037 – 0,04 W/mK. Jest to więc wartość porównywalna ze styropianem i wełną mineralną. Drugą istotną cechą tego materiału jest wysoka zdolność eliminacji drgań oraz izolacji akustycznej. W zależności od częstotliwości, jest w stanie pochłonąć nawet do 70% dźwięków. Euroklasa odporności na ogień dla korka to E. Podczas ewentualnego pożaru nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje.

Korek ekspandowany jest materiałem całkowicie ekologicznym. Jest odporny na działanie owadów, gryzoni i grzybów. Bardzo długo, bo przez ponad 50 lat, zachowuje swoje właściwości. Charakteryzuje się dużą stabilnością wymiarów. Ponadto, korek ekspandowany zachowuje trwałość w temperaturach od – 180 do +120oC. Jego obróbka jest bardzo łatwa, między innymi dlatego, że jest bardzo elastyczny. Gęstość materiału waha się od ok. 100 do 300 kg/m3.

Jak powstaje korek ekspandowany?

Korek ekspandowany – zgodnie z nazwą – powstaje w procesie ekspandowania. Polega on na umieszczeniu ziaren korka w metalowych formach i poddaniu go działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. Do tego celu wykorzystywana jest przegrzana para wodna. W efekcie ziarna pęcznieją i wypełniają formę.

Podczas procesu ekspandowania wydziela się również suberyna – żywica korkowa. Stanowi ona naturalne lepiszcze dla płyt korka ekspandowanego. Jest to materiał naturalny i ekologiczny. Dodatkowo powoduje, że powstała płyta ma właściwości hydrofobowe – przez co nie przepuszcza cieczy, a także gazów.

Zastosowanie

Z właściwości materiału wynika bardzo szeroki wachlarz możliwości wykorzystania go w budownictwie. Dobry współczynnik przewodności cieplnej, a także trwałość, wytrzymałość i hydrofobowość materiału, pozwalają na stosowanie korka ekspandowanego jako izolacji termicznej. Sprawdza się zarówno jako ocieplenie ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych. Może być również wykorzystywany w izolacji stropów i dachów.

Drugim czynnikiem, przemawiającym za tym by wykorzystywać korek w przegrodach, jest jego wysoka izolacyjność akustyczna. Zredukujemy w ten sposób ilość dźwięków przedostających się przez ścianę, a także irytujące dźwięki uderzeniowe. Z tego samego powodu korek sprawdza się jako wibroizolacja dla różnego rodzaju urządzeń.

6 sposobów na wyciszenie ścian działowych

Elastyczność materiału sprawia, iż świetnie wypełnia wszelkiego rodzaju szczeliny, przez co nadaje się do izolowania szczelin dylatacyjnych. Wysoka trwałość i zdolność powrotu do pierwotnej postaci po odkształceniu powoduje, że będzie w takich miejscach służył przez długie lata.

Korek ekspandowany znajduje również swoje zastosowania w chłodnictwie, pełniąc rolę termoizolacji urządzeń chłodniczych.

Ile to kosztuje?

Dlaczego więc korek ekspandowany nie jest powszechnie stosowany w budownictwie? Dużą ilość zalet przesłania jedna, ale nierzadko zaporowa wada. Za wysoką jakość materiału się płaci, w tym wypadku dużo. Korek ekspandowany sprzedawany jest w postaci płyt o wymiarach 500 x 1000 mm i zróżnicowanej grubości. Płyta o grubości 10 mm kosztuje 15 – 18 zł. Za 5-centymetrową płytę zapłacimy już około 50 zł. Idąc dalej – za grubość 15 cm zapłacimy już ok 160-180 zł za sztukę.

Czy warto?

Pod względem jakości – na pewno tak, gdyż korek będzie łączył w sobie wiele funkcji tj. izolacja termiczna, akustyczna a także kompensacja różnego rodzaju odkształceń. Co do ceny – sami Państwo oceńcie.

opracowano na podstawie: Dom Korkowy, Korkowy.pl

podane ceny wg. cenników z maja 2017

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.