Kotłownia z pompą ciepła – fakty i mity
RAFAŁ KOWALSKI – Danfoss

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem i powodzeniem. Właściciele domów jednorodzinnych z chęcią analizują ile mogą rocznie zaoszczędzić dzięki pompie ciepła.

Wiele osób wciąż niedowierza, że urządzenie wielkości lodówki i zajmujące mniej niż 1m2 może pokryć w 100% zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Na końcu prawie zawsze pojawia się pytanie: Ile to kosztuje?

Koszt inwestycji c.o. bazującego na pompie ciepła jest uzależniony od wielu czynników jednak możemy przyjąć iż dla większości domów jednorodzinnych to kwota między 30.000 a 60.000 zł. Bardzo często pada komentarz, że jest to drogo i że już za 7.000-10.000 można kupić kocioł gazowy lub olejowy w pełną automatyką. Jaki jest, więc ekonomiczny sens inwestycji w pompę ciepła? – pytają właściciele domów.

 

Podstawowym błędem takiego porównania jest z punktu wiedzenia inwestycji postawienie znaku równości między kotłem gazowym/olejowym a pompą ciepła.  (…)

 

Właściciele „dużych” działek budowlanych są w bardziej komfortowej sytuacji, bowiem mogą zastosować poziomy wymiennik gruntowy, który może być tańszy od studni nawet o kilka tysięcy złotych. Pompa ciepła może stanąć w prawie każdym miejscu w domu, może to być: przedpokój, pomieszczenie gospodarcze lub garaż. Możemy również schować pompę pod schodami, w piwnicy lub w domu jednopiętrowym ustawić ja na nieużytkowym poddaszu. Jednym słowem przy pompie ciepła nie potrzebujemy takiej powierzchni jak przy tradycyjnej kotłowni a lokalizacja źródła ciepła może być praktycznie dowolna. Porównajmy to z kosztami kotłowni gazowej i olejowej. (…)

 

Kotłownie oparte na oleju lub bazie potrzebują osobnych pomieszczeń. Budując dom oznacza to, że część jego powierzchni będzie dedykowana tylko pod kotłownię, – czyli niewykorzystana.  Budowa 1 m2 domu jednorodzinnego to koszt ok. 2400 zł (razem z kosztem działki). Dom, w którym 10 m2 przeznaczyliśmy na kotłownię oznacza, że „pusta” kotłownia kosztowała nas 24.000 zł. Wnioski: w przypadku tradycyjnej kotłowni gazowej lub olejowej zawsze musimy mieć specjalne osobne pomieszczenie oraz komin. Porównanie pokazuje, iż kotłownia z pompą ciepła to podobny koszt do kotłowni olejowej oraz jest droższa o 20-30% od kotłowni gazowej. Warto zauważyć, iż w przypadku inwestycji w terenie niezurbanizowanym przyłącze gazu zmiennego może kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych.  Dla zwolenników tradycyjnego węgla i ekogroszku również przygotowaliśmy porównanie. (…)

Tabela
Wiersz 1 Śrernioroczna efektywność energetyczna systemów grzewczych
Wiersz 2 Roczne koszty ogrzewania obiektu

koszty ogrzewania dla pompy ciepła

Cały artykuł – GLOBEnergia 2/2008