Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych przewidują wykorzystanie poddasza w celach mieszkalnych. Nietypowe konstrukcje dachów sprawiają, że trzeba zastosować różne rodzaje okien, które będą odpowiednie do przeznaczenia pomieszczenia, jak i będą spełniać nasze wymagania.

Okna połaciowe różnią się od tradycyjnych pionowych. Przede wszystkim wpada przez nie do 50% więcej światła. Odpowiednie doświetlenie pomieszczenia związane jest również z wysokością na której okna mają być zamontowane.

Poprawnie zamontowane okna są wtedy, gdy możliwość wyglądania przez nie jest możliwe zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej. Kolejnym kryterium doboru okien jest sposób ich otwierania się. Jest to szczególnie ważne w przypadku kiedy chcemy wykonać prostą czynność domową jaką jest ich mycie.

Najlepsze są te, w których zawias jest tak skonstruowany by skrzydło miało możliwość obrotu o 180°. Dodatkowo montowane są systemy blokujące położenie. W pomieszczeniach na poddaszu źródło ciepła powinno być umieszczone bezpośrednio pod oknem. Jest to konieczne by uniknąć kondensacji pary wodnej na szybie w okresie zimowym. Dużą dogodnością są okna z trzy stopniowym ryglowaniem klamki. Można wtedy regulować dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia bez konieczności otwierania okna.

Autor: Joanna Szeremeta

Źródła:
http://www.infookno.pl
http://www.dachy.org