Który ze styropianów daje najlepsze parametry ocieplenia w stosunku do ceny?

Jak wybrać styropian do ocieplenia naszego domu? Na rynku jest kilka różnych typów, z których każdy ma swoje zastosowania. Materiały te różnią się współczynnikiem izolacyjności  λ oraz ceną. Warto policzyć, jak będa kształtowały się straty ciepła w przypadku wyboru każdej z tej opcji – może wyższy współczynnik oporu cieplnego zrekompensuje wysoką cenę materiału.

Rodzaje styropianów do ocieplania ścian

Styropiany dzielimy na styropiany ekspandowane EPS (białe i grafitowe) i XPS – styropiany ekspandowane. Styropiany XPS wykorzystywane są w termoizolacji ścian zewnętrznych bardzo rzadko. Dlatego skupimy się na porównaniu dwóch najczęściej używanych materiałów izolacyjnych jakimi są styropian biały i grafitowy.

Styropian biały, a grafitowy

Styropian biały to materiał termoizolacyjny, który charakteryzuje się współczynnikami przenikania ciepła w przedziale 0,031-0,042 (W/m2/K). Cechuje się trwałością, lekkością, łatwością obróbki i jest materiałem samogasnącym (klasa odporności E). Materiał tej klasy to jeden z najtańszych na rynku styropianów. Jego rynkowa cena zaczyna się już od 160zł/m3.

Styropian EPS grafitowy ma wszystkie cechy styropianu białego, a jego dodatkową cechą jest to, że pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia bez uszczerbku dla parametrów izolacyjnych ściany, w stosunku do wyżej wymienionego styropianu białego. Jego współczynniki przenikania ciepła są bowiem dużo niższe niż styropianu białego i zawierają się w przedziale 0,030-0,033  (W/m2/K). Rynkowa cena  zaczyna się od 220-230 zł/m3.

Koszty ocieplenia ścian styropianem

Główna składową ceny ocieplenia budynku jest koszt styropianu i robocizny. Koszt styropianu zależy od jego rodzaju, a koszy robocizny od skomplikowania bryły budynku i w pewnym sensie od regionu.

Na koszt wykonania 1m2 termoizolacji budynku składa się:

 • gruntowanie ściany (materiał gruntujący)
 • klej do styropianu
 • styropian
 • narożniki
 • dyble
 • listwa startowa
 • siatka podtynkowa elewacyjna
 • tynk np. cienkowarstwowy
 • robocizna

Założenia:

Będziemy ocieplać dom o powierzchni ścian elewacji (termoizolacja) 340m2.  Ściany zostały zbudowane ze standardowego bloczka silikatowego grubości 24cm. Porównamy koszty ocieplenia tego budynku styropianem białym o grubości 15 cm  i styropianem grafitowym o grubości 10 cm. Budynek znajduje się w Katowicach.

Wyniki

Do ocieplenia niniejszego budynku będzie potrzebne 51 m3 styropianu białego  bez naddatku, lub odpowiednio 34 m3 styropianu grafitowego. Same koszty styropianu to odpowiednio:

 • Styropian biały – 8 160 zł
 • Styropian grafitowy – 7 820 zł
 • Materiały dodatkowe – 5 100 zł (kleje, dyble, narożniki, listwa startowa, siatka, tynk).

 

Termoizolacja jest istotnym elementem budowy. Należy zadbać o prawidłowe wykonanie i prawidłowy dobór materiałów. Termoizolacja chroni budynek przed utratą ciepła i tylko prawidłowo wykonana będzie gwarancją oszczędnej eksploatacji budynku przez wiele lat. Pamiętajmy również, że termoizolacja jest istotna nie tylko ze względu na parametry techniczne, ale również na walory estetyczne budynku.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.