Który ze styropianów daje najlepsze parametry ocieplenia w stosunku do ceny?
Jak wybrać styropian do ocieplenia naszego domu? Na rynku jest kilka różnych typów, z których każdy ma swoje zastosowania. Materiały te różnią się współczynnikiem izolacyjności λ oraz ceną. Warto policzyć, jak będa kształtowały się straty ciepła w przypadku wyboru każdej z tej opcji – może wyższy współczynnik oporu cieplnego zrekompensuje wysoką cenę materiału.
Rodzaje styropianów do ocieplania ścian
Styropiany dzielimy na styropiany ekspandowane EPS (białe i grafitowe) i XPS – styropiany ekspandowane. Styropiany XPS wykorzystywane są w termoizolacji ścian zewnętrznych bardzo rzadko. Dlatego skupimy się na porównaniu dwóch najczęściej używanych materiałów izolacyjnych jakimi są styropian biały i grafitowy.
Styropian biały, a grafitowy
Styropian biały to materiał termoizolacyjny, który charakteryzuje się współczynnikami przenikania ciepła w przedziale 0,031-0,042 (W/m2/K). Cechuje się trwałością, lekkością, łatwością obróbki i jest materiałem samogasnącym (klasa odporności E). Materiał tej klasy to jeden z najtańszych na rynku styropianów. Jego rynkowa cena zaczyna się już od 160zł/m3.
Styropian EPS grafitowy ma wszystkie cechy styropianu białego, a jego dodatkową cechą jest to, że pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia bez uszczerbku dla parametrów izolacyjnych ściany, w stosunku do wyżej wymienionego styropianu białego. Jego współczynniki przenikania ciepła są bowiem dużo niższe niż styropianu białego i zawierają się w przedziale 0,030-0,033 (W/m2/K). Rynkowa cena zaczyna się od 220-230 zł/m3.
Koszty ocieplenia ścian styropianem
Główna składową ceny ocieplenia budynku jest koszt styropianu i robocizny. Koszt styropianu zależy od jego rodzaju, a koszy robocizny od skomplikowania bryły budynku i w pewnym sensie od regionu.
Na koszt wykonania 1m2 termoizolacji budynku składa się:
- gruntowanie ściany (materiał gruntujący)
- klej do styropianu
- styropian
- narożniki
- dyble
- listwa startowa
- siatka podtynkowa elewacyjna
- tynk np. cienkowarstwowy
- robocizna
Założenia:
Będziemy ocieplać dom o powierzchni ścian elewacji (termoizolacja) 340m2. Ściany zostały zbudowane ze standardowego bloczka silikatowego grubości 24cm. Porównamy koszty ocieplenia tego budynku styropianem białym o grubości 15 cm i styropianem grafitowym o grubości 10 cm. Budynek znajduje się w Katowicach.
Wyniki
Do ocieplenia niniejszego budynku będzie potrzebne 51 m3 styropianu białego bez naddatku, lub odpowiednio 34 m3 styropianu grafitowego. Same koszty styropianu to odpowiednio:
- Styropian biały – 8 160 zł
- Styropian grafitowy – 7 820 zł
- Materiały dodatkowe – 5 100 zł (kleje, dyble, narożniki, listwa startowa, siatka, tynk).
Termoizolacja jest istotnym elementem budowy. Należy zadbać o prawidłowe wykonanie i prawidłowy dobór materiałów. Termoizolacja chroni budynek przed utratą ciepła i tylko prawidłowo wykonana będzie gwarancją oszczędnej eksploatacji budynku przez wiele lat. Pamiętajmy również, że termoizolacja jest istotna nie tylko ze względu na parametry techniczne, ale również na walory estetyczne budynku.