Kurtyna powietrzna lub inaczej zasłona powietrzna ma za zadanie wytworzyć barierę pomiędzy pomieszczeniami bądź też miejscami o różnych temperaturach.

Składa się ona z wentylatora pracującego na powietrzu obiegowym oraz wymiennika ciepła. Wyróżniamy różne rodzaje kurtyn powietrznych. Ze względu na temperaturę powietrza nawiewanego dzielimy je na ciepłe oraz zimne. Te pierwsze montowane są najczęściej w przedsionkach wejściowych lub bramach wjazdowych , natomiast te drugie umieszczane są przy wejściach do chłodni. Drugi podział jest ze względu na zabudowę. Wyróżniamy tutaj kurtyny poziome montowane nad drzwiami oraz pionowe, które umieszczone są obok drzwi bądź wkomponowują się we wnętrze pomieszczenia.

Najczęściej w przypadku zasłon powietrznych stosowany jest nawiew z góry. Dzięki jej zastosowaniu zmniejszamy straty ciepła ulatniającego się przez ciągle otwierające się drzwi co przekłada się na niższe koszty energii.

Urządzenie to stanowi doskonałą barierę zarówno latem jak i zimą. W czasie upałów chroni przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz  ale również zapobiega przedostawaniu się do pomieszczenia owadów oraz innych zanieczyszczeń. Zimą nawiewany jest strumień powietrza ciepłego, który zapobiega przedostaniu się powietrza zimnego do środka.
przepływ powietrza

Decydując się na kurtynę trzeba kierować się pewnymi kryteriami. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość, na której chcemy ją założyć. Drugim kryterium jest szerokość otworu drzwiowego. Urządzenie to charakteryzują się tym, że można je składać w pewien ciąg , który odpowiada szerokości drzwi przy których ma być założone. Ma ono charakter modułowy. Należy również zwrócić uwagę na stopień dogrzania pomieszczenia. Jeżeli pomieszczenia są dobrze dogrzane nie trzeba stosować wymienników ciepła o dużej mocy a w przypadku kiedy jest nadmiar ciepła można założyć kurtynę zimną.

Zasłona powietrzna znalazła szerokie zastosowanie w centrach handlowych, biurach czy magazynach. Pozwala ona nie tylko zaoszczędzić energię ale i zapewnia odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu. 

Autor: Joanna Szeremeta

Źródła:
www.kurtynypowietrzne.com.pl/
www.energos.info.pl/
www.mako.poznan.pl
www.termex.net.pl
www.instalacjebudowlane.pl