Z analizy wynika, że najpopularniejszym materiałem opałowym jest ekogroszek. Chęć jego zakupu w omawianym okresie zadeklarowało 41% użytkowników serwisu przeprowadzającego badanie. Nic dziwnego, że ekogroszek cieszy się popularnością – jest  wygodniejszy od węgla kamiennego, a zarazem niewiele od niego droższy. Jest workowany, dzięki czemu łatwo go składować. Ekogroszek zawiera niewielkie ilości siarki i spełnia europejskie normy paliwa ekologicznego.

Drugi co do popularności pellet drzewny ma formę niewielkich podłużnych granulek o grubości 6-8 mm. Jego główną zaletą jest ekologiczność – pozyskanie surowca nie wymaga dodatkowej eksploatacji środowiska, a jego spalanie wiąże się z niewielką emisją CO2. Jest też czystszy w porównaniu do węgla – drzewne granulki nie ubrudzą ścian czy podłóg ani ubrania podczas uzupełniania pieca. Pellet drzewny po spaleniu zostawia niewiele popiołu, nie brudzi pieca ani pomieszczenia, a lekkie worki ułatwiają uzupełnianie kotła opałem. Jest obecnie bardzo popularny w Skandynawii czy Niemczech.

Zainteresowanie drewnem kominkowym zadeklarowało 15% użytkowników. Mniej popularne były m.in. brykiety drzewne, agropellet i węgiel brunatny. Najtańszy jest węgiel kamienny, a najdroższy pellet drzewny, który jest jednak jednocześniej najbardziej ekologicznym z porównywanych materiałów.

Okazuje się, że ekologia może być korzystna zarówno dla środowiska, jak i dla naszych finansów. – Planując roczne wydatki, pamiętajmy, że ceny opału różnią się w zależności od pory roku – przypomina Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl – Warto zainteresować się zamówieniem opału właśnie latem, kiedy ceny na rynku są najniższe.

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 11 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2015 roku do 29 czerwca 2016 roku przez osoby poszukujące opału.

Źródło: Oferteo.pl