237 zgłoszonych obiektów z 21 krajów, w których działa firma Baumit. Międzynarodowe Jury złożone z wybitnych architektów z całej Europy. I werdykt, który zostanie ogłoszony 12 czerwca w wiedeńskim Muzeum Sztuki Użytkowej (MAK). Tak tworzy się historia konkursu Baumit Life Challenge 66.

Fot.  Firma Baumit

Plebiscyt Fasada Roku jest niezwykle popularny w wielu europejskich krajach, w których swoje przedstawicielstwa ma firma Baumit. Z każdym rokiem coraz więcej architektów, inwestorów oraz wykonawców prezentuje swoje obiekty, poddaje je ocenie profesjonalnego jury oraz walczy o tytuł najlepszej fasady roku. W tym roku po raz pierwszy firma Baumit zorganizowała międzynarodową odsłonę plebiscytu, która pozwoli między innymi zwycięzcom krajowych eliminacji rywalizować o miano Europejskiej Fasady Roku. Do konkursu Life Challenge 66 zostało zgłoszonych 237 obiektów z 21 państw. Realizacje zostały podzielone na 5 kategorii – „Domy jednorodzinne”, „Domy wielorodzinne”, „Obiekty niemieszkalne”, „Modernizacje termiczne” i „Renowacje zabytków”.
 
W pierwszym etapie plebiscytu na poszczególne budynki głosowało grono jury, złożone z 15 wybitnych architektów z całej Europy. Wśród Jurorów jest także przedstawiciel naszego kraju – arch. Robert Konieczny. W wyniku głosowania wybranych zostało 30 obiektów z 13 państw, które trafiły do ścisłego finału. Z tego grona jury wybierze zwycięzców poszczególnych kategorii. Warto podkreślić, że o najważniejsze laury walczą dwie realizacje z Polski. Pierwszą jest wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa z Poznania z ul. Inflanckiej 20 – zwycięzca kategorii „Nowy budynek” konkursu Fasada Roku 2013. Druga to jednorodzinny budynek mieszkalny z Jastrzębia – obiekt wyróżniony w kategorii „Nowy Budynek” w poprzedniej edycji konkursu. Oryginalne projekty architektoniczne oraz nowoczesne wykończenie elewacji pozwalają przypuszczać, że również na arenie międzynarodowej realizacje te mogą zostać zauważone i zdobyć nagrodę główną konkursu Life Challenge 66.
 
Popularność konkursu Fasada Roku przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zarówno w Polsce, jak i w innych państwach projekt ten odniósł ogromny sukces. Z roku na rok wzrasta liczba zgłoszonych realizacji, zachwyca także oryginalność projektów oraz estetyka ich wykonania. Międzynarodowa odsłona plebiscytu wynika z międzynarodowej struktury Baumit. Jesteśmy koncernem, który działa w większości europejskich krajów, w wielu z nich odbywa się także Fasada Roku. W tym roku po raz pierwszy zwycięzcy krajowych konkursów mierzą się w rywalizacji o miano najlepszej europejskiej fasady. Spośród ponad 200 zgłoszeń wybranych zostało 30, z których wyłoniony zostanie zwycięzca. W finałowej grupie znalazły się 2 realizacje z naszego kraju. Mam nadzieję, że polska myśl architektoniczna zyska uznanie na międzynarodowej arenie i 12 czerwca będziemy mogli świętować sukces polskiej reprezentacji.” – wyjaśnia Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.
 
www.baumit.com