Wytrzymałość, izolacyjność termiczna, nieprzepuszczalność pary wodnej to tylko nieliczne zalety tego materiału. Mimo, iż znany jest już ok 90 lat, jego produkcja na masową skalę dopiero się rozpoczyna.

 
Technologia produkcji bloczków z betonu komórkowego opatentowana została w 1924 r przez szwedzkiego naukowca Axela Erikssona. Na skalę przemysłową bloczki YTONG zaczęto produkować w 1929 roku. W kolejnych dziesięcioleciach nastąpił rozkwit produkcji betonu komórkowego. Rozpoczęto produkcję na terenie Niemiec i Polski. Lata te datowane są jako początek prawdziwego rozwoju technologii produkcji bloczków z betonu komórkowego.
 
       Źródło: Ytong Energo
Z czego jest produkowany ten materiał?
Do produkcji bloczków firmy YTONG stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów. Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach.
 
Co sprawia, że  nowy beton komórkowy jest tak pożądany?
Materiał ten łączy w sobie dwie najważniejsze dla budownictwa mieszkaniowego cechy: wytrzymałość i izolacyjność termiczną, którą gwarantują miliony małych porów.  Charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej. Budynki wykonane w technologii jednowarstwowej z elementów YTONG gwarantują wyrównany poziom wilgotności oraz brak kondensacji pary wodnej wewnątrz ściany.
 Zarówno ściany jedno- i dwuwarstwowe wzniesione w tej technologii gwarantują optymalny mikroklimat pomieszczeń oraz charakteryzują się powolnym oddawaniem ciepła. Daje to wysoki komfort cieplny pomieszczeń: zimą jest ciepło, latem – chłodno.
 
Co więcej, wytrzymałość bloczków  pozwala na wznoszenie ścian konstrukcyjnych budynków nawet do 3-4 kondygnacji. Bloczki YTONG stanowią doskonały budulec do murowania ścian jednowarstwowych w budynkach jednorodzinnych.
Najcieplejsze i najbardziej zaawansowane bloczki produkowane są z lekkiej odmiany betonu komórkowego PP2/0,35 i łączą w sobie trzy niezwykle istotne dla materiałów konstrukcyjnych cechy: wytrzymałość, lekkość i izolacyjność termiczną. Pozwalają na wznoszenie najcieplejszych ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplenia.
Źródło: Firma Ytong