Budownictwo w Europie Zachodniej daleko odbiegało od tego w Polsce.  Szczególnie było to widoczne przy porównywaniu standardów energooszczędności.

Budowane domy posiadają bardzo wysokie standardy energooszczędności a średnie roczne zużycie energii na 1m2 powierzchni wynosi poniżej 120 kWh.

Stare budownictwa, które są poddawane termorenowacji osiągają jeszcze mniejszy współczynnik zużycia energii – średnio około 50 kWh/m2/rok. W Polsce współczynniki te są znacznie mniej optymistyczne. W domach z lat 90 średnie roczne zużycie energii cieplnej jest powyżej 120 kWh/m2/rok. W starych kamienicach, które nie zostały poddane termorenowacji, wartość tego współczynnika dochodzi nawet do 400 kWh/m2/ rok.

Biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce oraz w Europie Zachodniej, a także  różnice między wartościami tych współczynników oraz różnice klimatyczne, należy szukać coraz to nowych technologii, dzięki którym możliwe byłyby oszczędności energii, a co za tym idzie pieniędzy. Jeszcze parę lat temu na rynku materiałów ociepleniowych możliwy był zakup tylko wełny bądź styropianu. Obecnie jest znacznie większy wybór materiałów i technologii.

materiały termoizolacyjneJedną z technologii pozwalających na docieplnie budynku jest wykorzystanie wełny. Posiada ona klasę ogniową A1 a więc jest niepalna, a zarazem nieszkodliwa chemicznie. Nie wydziela szkodliwych związków oraz nie wchodzi w reakcję z innymi substancjami, np. rozpuszczalnikami. Jej zaletą jest to, że jest paroprzepuszczalna, co wskazuje na swobodny przepływ wilgoci i „oddychanie” ścian oraz stropu. W ten sposób przegrody chronione są przed wilgocią i zagrzybieniem oraz zapewniają wnętrzu domu odpowiedni mikroklimat. Produkt ten charakteryzuje się również dużą sprężystością, co ma  znaczenie przy docieplaniu poddaszy. Dużą wadą wełny jest to, że jest nasiąkliwa. Zamoknięcie wełny np. w czasie deszczu powoduje, że traci ona swoje właściwości termoizolacyjne. W celu zmniejszenia nasiąkliwości producenci często stosują impregnację olejem mineralnym. Obecnie wełna dostępna jest w dwóch odmianach: mineralnej oraz szklanej. Podstawą do produkcji wełny mineralnej jest skała bazaltowa, zaś dla wełny szklanej szkło sodowe.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się docieplenia wyjątkowo trudnych miejsc (zamknięte przestrzenie stropodachów, stropów drewnianych, ścian trójwarstwowych z pustką powietrzną) przy pomocy różnego rodzaju granulatów. Są one lekkie, zaimpregnowane olejem, niepalne i nienasiąkliwe, a wdmuchane między przegrody budowlane przy pomocy specjalnych urządzeń, tworzą jednolitą bez spoinową izolację. Współczynnik przenikania ciepła tego materiału waha się od 0,037 do 0,042 W/m2K , przy gęstości od ok. 20 do 200 kg/m3 granulatu.

materiały termnoizolacyjneKolejnym materiałem służącym do zmniejszenia strat ciepła jest lekki, ciepły, niepalny, obojętny chemicznie i biologicznie perlit. Wytwarzany jest ze skał wulkanicznych, które poddane są obróbce w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Efektem końcowym są szkliste perełki, posiadające silnie spieczoną powierzchnię oraz zamknięte wewnątrz powietrze. Perlit ma również szerokie zastosowanie w tworzeniu lekkich i ciepłochronnych zapraw murarskich oraz tynków gipsowych do ocieplania m.in. posadzek i stropów.  

Inną metodą docieplenia domu jest zastosowanie styropianu lub pianki polityrenowej. Produkty te mimo, że powstają na bazie tego samego surowca w różnych procesach, są często mylone. Ponadto różnią się one wytrzymałością mechaniczną. Styropian to materiał dociepleniowy stosowany jako izolacja ścian zewnętrznych lub jako docieplenie posadzki pod ostateczną wylewką. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i małą nasiąkliwością. W niektórych przypadkach jego wadą może być mała paroprzepuszczalność. Jego mała wytrzymałość mechaniczna w efekcie końcowym wymusza zastosowanie dodatkowego zbrojenia. Lepsze właściwości mechaniczne ma natomiast pianka polistyrenowa. Posiada większą odporność na działanie mrozu, różnych czynników biologicznych i chemicznych jak i na ściskanie. Pianka zazwyczaj ma zastosowanie przy izolacji ścian piwnicznych od strony zewnętrznej, fundamentów, posadzek w garażach czy tarasach. 

Autor: Joanna Szeremeta
Źródła:

– Lubelski Poradnik Budowlany

 – www.e-izolacje.pl