METODA LEKKA SUCHA

 

 Kiedy ocieplać?

Metoda ta jest polecana dla osób, które lubią pracować same. Metodę lekką suchą można układać o dowolnej porze roku oraz w dowolnych warunkach pogodowych (wyjątkiem są ulewy). Materiały nie są wrażliwe na mróz, ponieważ nie stosujemy zapraw, ani klejów wymagających wody.

 

Przygotowanie ścian

Równość ścian nie odgrywa tu dużego znaczenia. Jednak w przypadku, gdy sypie się z niej tynk, należy go oczywiście skuć, w miejscach gdzie odpada. Wszelkie niedokładności da się zniwelować za pomocą podkładek, bądź klinami podczas kładzenia rusztu.

 

Rodzaj ocieplenia

Pomiędzy elementy rusztu układane jest ocieplenie. W odróżnieniu od styropianu zdecydowanie łatwiej położyć wełnę, która jest sprężysta, przez co dopasowuje się do wolnych przestrzeni i nierówności.

 

Sposób montażu ocieplenia

Ruszt wykonany jest najczęściej z drewna iglastego, dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego. Pomiędzy elementy rusztu układa się ocieplenie. Ze względu na wyższą od izolacji przewodność cieplną, ruszt montuje się dwuwarstwowo (pionowo i poziomo lub na odwrót). Drugą warstwę należy nabić po wcześniejszym wypełnieniu izolacją pierwszej płyty. Następnie na ruszty mocuje się polietylenową folię wiatrochłonną, a miejsca połączeń uszczelnia taśmą wiatroszczelną. Folię należy wywinąć na krawędzi cokołu oraz w miejscach gdzie będą znajdować się okna i drzwi. Następnie przytwierdza się listwy rusztu dystansowego. Dzięki niemu możliwe jest osuszanie ocieplenia i wiatroizolacji.

 

Rodzaj elewacji

Najczęstszą metodą wykończenia ścian jest siding winylowy, który może być zarówno gładki lub posiadać fakturę imitującą słoje drewna. Jest dostępny w coraz większej gamie kolorów, a producenci wypuszczają na rynek coraz to nowsze akcesoria z winylu, dzięki czemu wykończenia są bardzo estetyczne.

 

Trwałość i konserwacja

Elewacje, które zostały wykończone sidingiem winylowym są niewrażliwe na skutki działania wody oraz zawilgocenie, dzięki czemu pleśnie, grzyby i mchy nie powstają. Stosowanie wiatroizolacji chroni warstwy wewnątrz przed wilgocią, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację. Zdecydowanym plusem metody suchej jest prostota napraw sidingu. Po uszkodzeniach mechanicznych, panele można łatwo zdemontować i wymienić. Zabrudzenia należy czyścić wodą z odpowiednim detergentem. Siding jest odporny na działanie słońca, nie trzeba go malować ani odnawiać

 

 

METODA LEKKA MOKRA

 

Kiedy ocieplać?

Pogoda powinna być bezdeszczowa, a nasłonecznienie umiarkowane. Nie powinniśmy zabierać się za roboty budowlane w okresach przymrozków. Temperatura powietrza na zewnątrz powinna się kształtować w graniach od 5 do 25oC.

 

Przygotowanie ścian

Ściana powinna zostać dokładnie oczyszczona ze wszelkich fragmentów tynku. Natomiast jakiekolwiek nierówności należy uzupełnić zaprawą szpachlową. Gdy w grę wchodzi ściana, z której sypie się tynk, należy go skuć w miejscach gdzie odpada, a następnie pokryć dokładnie zaprawą i wyrównać.

 

Rodzaj ocieplenia

Do tej metody stosuje się zarówno ocieplenie ze styropianu (które dominowało jeszcze kilka lat temu), jak i wełny mineralnej, przystosowanej do tynkowania.

 

Sposób montażu ocieplenia

Do wcześniej oczyszczonej ściany przyklejamy za pomocą zaprawy (lub mocujemy kołkami) płyty materiału izolacyjnego, które powinny być usiane jak najgęściej, w tzw. mijankę (podobnie jak budowa muru z cegieł – spojenia dwóch sąsiadujących ze sobą rzędów nie mogą być położone na tej samej linii). Tak przytwierdzone płyty pokrywa się stosunkowo cienką warstwą zaprawy, aby następnie wtopić w nią pasy lekkiej siatki zbrojącej z włókna szklanego, które powinny na siebie zachodzić co najmniej 10 cm. Tak ocieplone ściany pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym, ale dopiero po wyschnięciu podkładu.

 

Rodzaj elewacji

Najlepsze są cienkowarstwowe tynki mineralne lub polimerowe. Tynki polimerowe są trwalsze, można je nabyć w dużej gamie barw i nie potrzebują dodatkowego wykańczania farbą. Tynki mineralne, są dostępne zazwyczaj w odcieniach jasnych, dlatego też najczęściej wybiera się kolor biały, a dopiero później maluje się je farbami elewacyjnymi.

 

Trwałość i konserwacja

Każdy tynk w warunkach permanentnego zawilgocenia lub zacienienia, może porastać mchem, glonami lub grzybem. W dodatku zarówno styropian, jak i wełna mineralna stanowią podłoże, które jest podatne na uderzenia. Jak najszybciej powinniśmy się zająć naprawą, jeśli na naszych ścianach zauważymy jakiekolwiek zawilgocenia, naloty, uszkodzenia lub pęknięcia. Najlepiej jest dokładnie sprawdzać stan naszej elewacji co kilka lat, aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń związanych z większą naprawą

 

1206 metlekk2

 

Źródło: Budujemy Dom, 2009.

Łukasz Sojczyński

 

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 7-8/2012:

6 2012termo