Oczywiście, z punktu widzenia osób, które decydują się na wydanie kwoty często przekraczającej 500 000 złotych, ważna jest dobra lokalizacja, czyli wybór miejsca, z którego będzie blisko do pracy, szkoły czy sklepów, co ułatwia zdecydowanie życie. Cena za 1 m2 również odgrywa znaczącą rolę. Wszyscy chcą kupić mieszkanie w najlepszym standardzie, po jak najniższej cenie i w odpowiadającej im lokalizacji.

Warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty, które przyniosą oszczędności w użytkowaniu i mogą sprawić, że będzie ono przyjemniejsze. Ta porada nie ma zbyt wiele wspólnego z tematem termomodernizacji, ale ma wiele wspólnego z efektywnością energetyczną, która jest przecież głównym celem termomodernizacji.

Po pierwsze, dobrze jest zapoznać się z zapotrzebowaniem cieplnym mieszkania, które wynika z projektu. Każdy deweloper, który buduje blok mieszkalny, posiada z pewnością świadectwo energetyczne dla tego budynku.

Wielu deweloperów coraz częściej decyduje się na budowę w standardzie mniej energochłonnym, niż wymagają tego warunki techniczne. Co ciekawe, z rozmów z deweloperami wynika, że ludzie nie zwracają uwagi na ten parametr i największą popularnością cieszą się budynki dobrze usytuowane oraz w dobrej cenie. Jeśli chodzi o cenę, przeważnie cena mieszkania w budynku o standardzie energooszczędnym nie jest wcale znacznie większa od standardu zgodnego z warunkami technicznymi.

Można zatem stwierdzić, że szukając mieszkania, warto zapoznać się z ich zapotrzebowaniem na energię cieplną i wtedy wykonać rachunek uwzględniający cenę. Im niższe zapotrzebowanie, tym mniejsze koszty eksploatacyjne.

Warto wiedzieć, co wpływa na niskie zapotrzebowanie na ciepło. Przede wszystkim to, jak został ocieplony budynek. Ważne są również okna – im lepiej izolują ciepło, tym mniej energii będzie potrzebne zimą na ogrzanie, a latem będzie w mieszkaniu chłodniej.

Pozostając w temacie pór roku, istnieje kilka zagadnień w budownictwie, a właściwie w projektowaniu lub użytkowaniu budynku, które zależą od zmieniających się pór roku.

Na przykład jest to roślinność otaczająca budynek. Przy zakupie mieszkania warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem przed naszymi oknami nie rośnie lub, czy nie zostało posadzone drzewo. Jeżeli jest to drzewo iglaste, to od razu należy starać się o jego wycięcie. Drzewo iglaste ma igliwie przez cały rok. Może to wpłynąć na znaczne, o ile nie całkowite, zacienienie mieszkania. W przypadku, kiedy mieszkanie ma okna na stronę południową i północną, a drzewo jest po stronie północnej – nie ma większego zmartwienia. Jeżeli natomiast od strony południowej, jak już zostało wspomniane, przez cały rok będzie zacieniać część mieszkania. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy zyski od promieniowania słonecznego wpadającego przez okno od strony południowej mogą wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania.

Optymalną sytuacją jest kiedy:

  • mieszkanie ma okna zarówno na północ jak i na południe,
  • od strony południowej jest roślinność liściasta – latem daje cień, a zimą zapewnia dostęp do światła,
  • od strony północnej rosną drzewa iglaste.

W takiej sytuacji równie istotne jest rozplanowanie mieszkania. Od strony południowej powinny znajdować się pomieszczenia dzienne takie jak kuchnia, salon czy jadalnia. Od strony północnej pomieszczenia, w których zależy nam na cieniu np. sypialnia. Wszystkie wyżej wymienione aspekty mogą istotnie wpłynąć na komfort cieplny w mieszkaniu, ale również na znaczne oszczędności podczas jego eksploatacji, dlatego warto mieć je na uwadze poszukując mieszkania.

Powodzenia!

Opracował: Łukasz Piechowicz