Jess S. Jackson Sustainable Winery Building

Ten budynek winnicy w Davis w Kalifornii, został zaprojektowany przez architektów  Siegel & Strain, Otrzymał certyfikat LEED Platinum i jest uznany budynkiem Net Zero, odznaczony certyfikatem  Energy Building Certification przez Living Building Challenge. W budynku zastosowano sprawdzone technologie całkowicie zmniejszające zależność od systemów mechanicznych.  Jest super szczelny,  dobrze izolowany,  odpowiednio zacieniony, posiadający odpowiednią nocną wentylację.

Według Jim Coyle, Senior Project Manager w Pankow, zespół projektowy przyjął najtańsze rozwiązania i technologie. Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, budynek nie ma sobie równych. Budżet końcowy budynku pozwolił zaoszczędzić 11% kosztów pierwotnych, nawet przy zastosowaniu indywidualnie dobranych ulepszeń.

Empire State Building

Empire State Building w Nowym Jorku przeszedł niedawno  modernizację, która miała na celu zmniejszenie projektowanego zużycia energii o 38% i osiągnąć 3-letni okres zwrotu nakładów finansowych. Jak poinformował w ostatnim miesiącu GreenBiz, budynek spełnił założenia i  przekroczył swoje gwarantowanych oszczędności energii o 5% w 2011 i 4% w 2012 roku .

Te oszczędności zostały osiągnięte poprzez szereg innowacyjnych rozwiązań:  efektywne systemy oświetleniowe, lepsze okna, wysoka  izolacyjność, lepsza wentylacja i przepływ powietrza. Na etapie modernizacji zaoszczędzono na technologii i wykonawstwie 17.300.000 dolarów.
Rocky Mountain Institute – jeden z partnerów odpowiedzialnych za modernizację, wraz z Johnsonem Controls i Jonesem Lang LaSalle potwierdzili, że  właściciele budynku ryzykując takim oszczędnym podejściem zrobili na tym po prostu dobry biznes: „Przede wszystkim, coEmpire State Building, dzięki efektywnym energetycznie systemom  oszczędza miliony dolarów każdego roku” powiedział Anthony Malkin z Empire State Building Company.  „Właściciele budynków, którzy chcą obniżyć koszty eksploatacji, przy jednoczesnym zwiększeniu wartości ich budynków mogą to osiągnąć podnosząc efektywność energetyczną. Nasz budynek jest sprawdzonym wzorem.  Wręcz modelem, który działa.”

424 Melrose Street

424 Melrose jest  to 24-mieszkaniowy budynek zlokalizowany na Brooklynie w Nowym Jorku, który według architekta Chrisa Benedict’a, jest na dobrej drodze, aby otrzymać certyfikat domu pasywnego. Szczyci się on bowiem 90% redukcję zużycia energii w porównaniu do typowych budynków. Równocześnie, jego koszty za metr kwadratowy są typowe dla mieszkania wielorodzinnego w Nowym. Jest to super energooszczędny budynek,  z dobrej jakości oknami, o wysokiej  izolacji i szczelności.

Mimo różnic w przeznaczeniu i konstrukcji  budynków oraz w skali ich  finansowania, każdy z tych projektów wykorzystuje podobną strategię:  wyjątkowa wydajność przy niskich kosztach.

Kluczem do sukcesu jest dogłębna analiza  energii potrzebnej do funkcjonowania budynku, jako podstawowe narzędzie do projektowania modernizacji. Każdy projekt powinien posiadać osobistą   analizę energetyczną , ponieważ każdy budynek, nawet jeśli ma taki sam projekt, różni się chociażby nawet strefą klimatyczna, lub warunkami atmosferycznymi. Każdy projektowany element może wpływać na kilka aspektów. Na przykład: ulepszenie oświetlenia prowadzi  zarówno do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, jak i do zmniejszenia energii potrzebnej do  chłodzenia, ponieważ nieefektywne światła oddają dużo więcej ciepła do wnętrza budynku.

W którym kierunku powinny zmierzać projekty termomodernizacyjne?

Najpierw powinny uwzględniać  zmniejszenie obciążenia budynków, a następnie powinny sugerować  najlepszy sposób, aby spełnić założone  wymagania. Generalnie największe obciążenia generuje instalacja ogrzewania i chłodzenia, a w następnej kolejności ta związania z  oświetleniem i wyposażeniem budynku. Na efekt końcowy duży wpływ ma również projekt budowlany. Dobrze umiejscowione okna, odpowiednio zaprojektowane zacienienie, czy naturalna wentylacja jest często połową sukcesu.

Dla wszystkich, których czeka termomodernizacja, dobrą wiadomością jest to, że stosowane strategie projektowania są coraz częściej  proste i opłacalne.

źródło: Seifara.com

Anna Będkowska