Jess S. Jackson Sustainable Winery Building
Ten budynek winnicy w Davis w Kalifornii, został zaprojektowany przez architektów Siegel & Strain, Otrzymał certyfikat LEED Platinum i jest uznany budynkiem Net Zero, odznaczony certyfikatem Energy Building Certification przez Living Building Challenge. W budynku zastosowano sprawdzone technologie całkowicie zmniejszające zależność od systemów mechanicznych. Jest super szczelny, dobrze izolowany, odpowiednio zacieniony, posiadający odpowiednią nocną wentylację.
Według Jim Coyle, Senior Project Manager w Pankow, zespół projektowy przyjął najtańsze rozwiązania i technologie. Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, budynek nie ma sobie równych. Budżet końcowy budynku pozwolił zaoszczędzić 11% kosztów pierwotnych, nawet przy zastosowaniu indywidualnie dobranych ulepszeń.
Empire State Building
Empire State Building w Nowym Jorku przeszedł niedawno modernizację, która miała na celu zmniejszenie projektowanego zużycia energii o 38% i osiągnąć 3-letni okres zwrotu nakładów finansowych. Jak poinformował w ostatnim miesiącu GreenBiz, budynek spełnił założenia i przekroczył swoje gwarantowanych oszczędności energii o 5% w 2011 i 4% w 2012 roku .
Te oszczędności zostały osiągnięte poprzez szereg innowacyjnych rozwiązań: efektywne systemy oświetleniowe, lepsze okna, wysoka izolacyjność, lepsza wentylacja i przepływ powietrza. Na etapie modernizacji zaoszczędzono na technologii i wykonawstwie 17.300.000 dolarów.
Rocky Mountain Institute – jeden z partnerów odpowiedzialnych za modernizację, wraz z Johnsonem Controls i Jonesem Lang LaSalle potwierdzili, że właściciele budynku ryzykując takim oszczędnym podejściem zrobili na tym po prostu dobry biznes: „Przede wszystkim, coEmpire State Building, dzięki efektywnym energetycznie systemom oszczędza miliony dolarów każdego roku” powiedział Anthony Malkin z Empire State Building Company. „Właściciele budynków, którzy chcą obniżyć koszty eksploatacji, przy jednoczesnym zwiększeniu wartości ich budynków mogą to osiągnąć podnosząc efektywność energetyczną. Nasz budynek jest sprawdzonym wzorem. Wręcz modelem, który działa.”
424 Melrose Street
424 Melrose jest to 24-mieszkaniowy budynek zlokalizowany na Brooklynie w Nowym Jorku, który według architekta Chrisa Benedict’a, jest na dobrej drodze, aby otrzymać certyfikat domu pasywnego. Szczyci się on bowiem 90% redukcję zużycia energii w porównaniu do typowych budynków. Równocześnie, jego koszty za metr kwadratowy są typowe dla mieszkania wielorodzinnego w Nowym. Jest to super energooszczędny budynek, z dobrej jakości oknami, o wysokiej izolacji i szczelności.
Mimo różnic w przeznaczeniu i konstrukcji budynków oraz w skali ich finansowania, każdy z tych projektów wykorzystuje podobną strategię: wyjątkowa wydajność przy niskich kosztach.
Kluczem do sukcesu jest dogłębna analiza energii potrzebnej do funkcjonowania budynku, jako podstawowe narzędzie do projektowania modernizacji. Każdy projekt powinien posiadać osobistą analizę energetyczną , ponieważ każdy budynek, nawet jeśli ma taki sam projekt, różni się chociażby nawet strefą klimatyczna, lub warunkami atmosferycznymi. Każdy projektowany element może wpływać na kilka aspektów. Na przykład: ulepszenie oświetlenia prowadzi zarówno do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, jak i do zmniejszenia energii potrzebnej do chłodzenia, ponieważ nieefektywne światła oddają dużo więcej ciepła do wnętrza budynku.
W którym kierunku powinny zmierzać projekty termomodernizacyjne?
Najpierw powinny uwzględniać zmniejszenie obciążenia budynków, a następnie powinny sugerować najlepszy sposób, aby spełnić założone wymagania. Generalnie największe obciążenia generuje instalacja ogrzewania i chłodzenia, a w następnej kolejności ta związania z oświetleniem i wyposażeniem budynku. Na efekt końcowy duży wpływ ma również projekt budowlany. Dobrze umiejscowione okna, odpowiednio zaprojektowane zacienienie, czy naturalna wentylacja jest często połową sukcesu.
Dla wszystkich, których czeka termomodernizacja, dobrą wiadomością jest to, że stosowane strategie projektowania są coraz częściej proste i opłacalne.
źródło: Seifara.com
Anna Będkowska