Bardzo często zdarza się, że przy montażu dachu pojawia się problem z niewymiarowością dachówek. Mogą one być krótsze bądź dłuższe nawet o kilka centymetrów. Wynika to z nieprawidłowego rozmieszczenia łat, do których dachówki są przymocowane. Gdy drewniane elementy dachu przybito w nierównych odstępach, powstaje wrażenie, że pokrycie nie nachodzi na siebie w przypadku dachówek za krótkich (łaty rozmieszczone są w dużych odstępach od siebie) lub pokrycie za bardzo nachodzi na siebie gdy dachówki są długie (łaty są za ciasno przybite). Dlatego też istotne jest by odstępy pomiędzy rzędami były identyczne a przede wszystkim dopasowane pod konkretny typ dachówek.

Błędy montażowe mogą się również zdarzyć przy zastosowanych akcesoriach dachowych. Bardzo dobrym przykładem może tutaj być ława kominiarska, do której dołączone są dwa elementy mocujące. Błędem, który niestety zdarza się bardzo często jest stosowanie tylko jednego wspornika. Ława nie rozkłada odpowiednio swojego ciężaru co stanowi niebezpieczeństwo dla kominiarza czy innej osoby naprawiającej dach.

Trudne do wykonania elementy dachu powinny być powierzone osobom posiadającym odpowiednie doświadczenie. Bardzo często błędy wykonywane są przy elementach wykończeniowych wokół okna czy komina. Istotna jest również przy prawidłowym wykonaniu pokrycia dachowego odpowiednia wentylacja połaci dachu. Należy odpowiednio wykonać przestrzeń wlotową dla powietrza przy okapie, jak i wylotową przy kalenicy.

źródło: eko&dom