Drewno, aby zachować prawidłowy stan wizualny i wytrzymałościowy musi być poddawane właściwym procesom konserwacji i remontom. Poddawane promieniowaniu UV szerzeje.
Owady, drążąc przez lata korytarze osłabiają właściwości drewna i podwyższają jego wilgotność, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Właśnie dlatego, zaleca się dokonywać regularnych malowań i zabiegów impregnacyjnych fasad drewnianychdo 3 lata.

W budownictwie, drewno jest podstawowym materiałem na konstrukcje szkieletowe budynków, konstrukcje więźb dachowych, na elementy wykończeniowe , elewacje , tarasy , obudowy, podłogi oraz jako stolarka okienna drzwiowa.

Rodzaj, klasa drewna i jego rodzaj suszenia decydują o jego ewentualnych sposobie zastosowania.

Gatunki drewna w budownictwie

Podstawowymi gatunkami drewna konstrukcyjnego jest:

 • Drewno świerkowe: łatwe w obróbce, sękate, z nieregularną strukturą słoi. Po obróbce materiał nadaje się do wznoszenia konstrukcji na elewację drewnianą, lub boazerię.
 • Drewno sosnowe: materiał łatwy w obróbce, wymagający kilkukrotnej impregnacji przez zanurzanie lub malowaniem.
 • Drewno jodłowe – bardzo sprężyste i wytrzymałe, wykorzystywane jako bale konstrukcyjne. Po obróbce drewno o nieregularnych słojach.
 • Drewno modrzewiowe – trudne w obróbce, odporne na wodę. Najdroższe spośród wymienionych gatunków ( cena 800 – 1200 zł / m3 )

Mycie oraz impregnacja domów o drewnianych elewacjach jest zabiegiem, który powinno się dokonywać regularnie. Pozwoli to zachować materiał w odpowiedniej kondycji: tej estetycznej jak i wytrzymałościowej.

Impregnacja preparatami solnymi

Impregnacji drewna można dokonywać na trzy podstawowe sposoby. Poprzez malowanie pędzlem , malowanie wałkiem, lub malowanie pistoletem natryskowo.
Przy wyborze farb i impregnatów należy zwracać uwagę na ich przeznaczenie – czy są one do stosowania do środka czy na zewnątrz.

Preparaty solne to środki do konstrukcji więźb dachowych, elementów konstrukcyjnych, które będą pod przykryciem.

UWAGA! Preparatów solnych nie zaleca się stosować bezpośrednio pod blachę jako materiał pokrycia dachowego, gdyż materiał solny może spowodować jej miejscową korozję.

Malowanie farbami kryjącymi

Malowanie farbami kryjącymi to metoda bardzo szczelnie impregnująca drewno, trwała , jednakże zakrywająca strukturę drewna, co nie wszystkim się podoba.

Malowanie środkami bezbarwnymi i lakierobejcami

Lakierobejce to bezbarwne lub barwiące drewno substancje, które zachowują widoczną strukturę drewna.
Impregnaty na bazie oleju lnianego to środki używane do konserwacji płotów, sztachet ogrodzeniowych, mebli ogrodowych. Preparat ten głęboko wnika w strukturę drewna, zawiera środki odtrącające wodę. W przypadku tych preparatów, zaleca się coroczną impregnację.

Którą metodę wybrać?

Podczas wyboru odpowiedniego impregnatu należy po pierwsze, wybierać ten, który był już stosowany wcześniej na danej powierzchni, lub nowy, który nie wejdzie w reakcję z wcześniejszym środkiem. Obecnie, na rynku istnieje wiele firm, posiadających w swojej ofercie impregnaty i lakierobejce takich firm jak Widaron,, KABE, Altax, Tikkurila.

Przed przystąpieniem do impregnacji należy:

 • zabezpieczyć otwory okienne drzwiowe
 • każdy element drewniany przed malowaniem przeszlifować ręcznie kostką, lub mechanicznie używając drobne frakcje papieru ściernego (pomoże to ocenić stan wcześniejszej impregnacji i stopień zużycia).
 • większe zabrudzenia zmyć wodą i szczotką i koniecznie pozostawić do wyschnięcia
 • całość dokładnie i parokrotnie pokryć wybranym impregnatem.

Impregnacja – koszty

Koszt wykonania impregnacji wraz z przygotowaniem ( czyszczeniem) jest zależny od zastosowanych środków impregnujących, ich wydajności i ilości malowań.

 • Średnio robocizna (czyszczenie wraz z malowaniem, rozłożeniem rusztowania i zabezpieczeniem okien) wynosi: 22 – 34 zł/m2
 • Średnie koszty materiału wraz z robocizną: 37 – 52zł/m2

Dla przykładu, koszty impregnacji domu o powierzchni ścian 260m2

 • Cena robocizny wyniesie około cena 7280 zł,
 • Kompletna usługa (materiały i wykonanie)  9 620 zł.

*podane ceny są szacunkowe

Elewacje drewniane są uniwersalne, naturalne i bardzo ozdobne. Mogą cieszyć oko przez długie lata tylko pod warunkiem poddawania ich procesom impregnacji i regularnym oględzinom stanu technicznego elewacji.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.