Okna skrzynkowe, popularne w czasach PRL-u lub kiepskiej jakości okna z początków polskiego kapitalizmu po latach użytkowania bardzo często, ani nie zapewniają komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ani nie są szczególnie estetyczne.

Dlatego konieczna staje się ich wymiana. Aby jednak nie popełnić błędu i dokonać zakupu okien, które faktycznie poprawią komfort mieszkania, wpłyną na niższe nawet o 30% rachunki za ogrzewanie oraz będą estetyczne i trwałe, ich wybór należy dobrze przemyśleć.

Solidność i gwarancja to podstawa
Zakup nowych okien nie jest tani. Zdarza się, że oszczędzamy na nie wiele lat, dlatego nie można pozwolić sobie na pomyłkę. Należy uniknąć sytuacji, kiedy kierując się tylko ekonomiczną kalkulacją dokonujemy zakupu produktu, który nie przetrwa nieuszkodzony nawet dekady. Dlatego warto sprawdzić długość gwarancji i generalną solidność produktów.

Warto przy tym zaznaczyć, że im mniejszy lokal tym okna są intensywniej eksploatowane. W blokach gdzie okien jest kilka są one po prostu używane częściej niż w domach, w których okien jest więcej. Na okna czyhają także niebezpieczeństwa zewnętrzne. Bloki niejednokrotnie położone są przy ruchliwych ulicach. Dlatego okna oprócz czynników atmosferycznych narażone są także na wpływ smogu czy spalin.

Kupując nowe okna warto zadbać o to, aby były one przede wszystkim solidne. Pozostałe cechy okna jak ich energooszczędność, izolacyjność akustyczna czy atrakcyjny wygląd, jeśli okno nie będzie odporne na próbę czasu nie będą miały znaczenia.

Ciepło, cicho i estetycznie
Wymiana okien ma także zapewnić większy komfort cieplny w budynku, który przekłada się na wymierne ekonomiczne korzyści w postaci niższych kosztów ogrzewania. Ceny energii od lat rosną i nic nie wskazuje na to, że tendencja ta miałaby się odwrócić, zatem inwestycja w energooszczędne okna zwraca się coraz szybciej. Jak wskazują audyty, zastosowanie odpowiednich okien może w budynkach jednorodzinnych zmniejszyć straty ciepła nawet o 30%.
Zanim zdecydujemy o zakupie, należy zastanowić się jakich konkretnie okien potrzebujemy, a to zależy od budynku, w którym mieszkamy.

Nowoczesne okna potrafią także zapewnić ochronę przed hałasem. Ma to znaczenie szczególnie w budynkach położonych przy ruchliwych ulicach lub w strefach zagrożonych hałasem – w pobliżu lotnisk, stadionów piłkarskich itp. Odpowiednio dobrany zestaw szybowy pozwoli zabezpieczyć się przed hałasem.

Okna można też dobierać pod względem kolorystycznym. W blokach bywa tak, że administracja budynku narzuca obowiązek stosowania określonych kolorów. Nawet jeśli nasze okna muszą być z zewnątrz białe, to jeśli zdecydujemy się na okno z zewnętrzną nakładką aluminiową, możemy od strony wewnętrznej dowolnie dobrać kolor okna.

Osobną kwestią jest antywłamaniowość. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku domów, mniejsze w blokach. Ale nawet w nich warto zabezpieczyć się, jeśli mieszkanie znajduje się na parterze lub na ostatniej kondygnacji.
Decyzja o wymianie okien na nowe nie musi być trudna. Wystarczy zanalizować swoje potrzeby dotyczące energooszczędności, ochrony przed hałasem i wyglądu okien, a następnie wybrać te rozwiązania, które gwarantują największą trwałość. Wtedy będziemy mieć pewność, że kolejna wymiana okien nie nastąpi za szybko.

wymiana okien wymiana okien

wymiana okienwymiana okien

Źrodło:
www.internorm.pl
www.okna-pasywne.pl
www.facebook.com/IFTMInternorm