Grzejnik olejowy to samodzielne źródło ciepła. Zasilamy go prądem elektrycznym, podłączając do najzwyklejszego gniazdka. Jest to urządzenie przenośne – wyposażone w nóżki lub niewielkie kółka. Pozwala to na wykorzystywanie grzejnika w miejscach aktualnego pobytu ludzi.

Jak to działa?

Grzejnik olejowy wyposażony jest w jedną lub kilka grzałek elektrycznych. Ogrzewają one olej, który wypełnia stalową obudowę – zwykle członową w kształcie żeber, czasem również w postaci połączonych ze sobą płyt. Z zewnątrz taki kaloryfer przypomina więc grzejnik żeberkowy lub płytowy. Z racji większej powierzchni wymiany ciepła, grzejnik z ożebrowaniem będzie miał większą moc niż takiej samej wielkości grzejnik płytowy.

grzejniki-olejowe

źródło: Thomson

Pracą grzałek zwykle steruje termostat. Możemy jednak spotkać bardzo tanie, proste urządzenia które działają na zasadzie włącz-wyłącz – z wyłącznikiem lub po prostu uruchamiające się w momencie podłączenia do gniazdka. Technologia jednak i tutaj idzie do przodu, więc bez problemu możemy kupić grzejnik, który obok termostatu będzie posiadał wbudowany timer oraz wyświetlacz, a także w niektórych wypadkach zdalne sterowanie.

Olej ma określoną pojemność cieplną – w związku z tym nagrzewa się dość wolno, ale także powoli oddaje ciepło do otoczenia. Grzejnik pozostanie więc ciepły jeszcze przez około godzinę po odłączeniu od zasilania.

Moc grzewcza

Producenci oferują szeroki zakres mocy urządzeń. Najmniejsze oferowane grzejniki mają moc 400-500 W. Największe – zwykle 2,5 kW, można jednak spotkać rozwiązania „turbo” o mocy bliskiej 3 kW. Standardowym rozwiązaniem jest 3-poziomowa regulacja mocy grzewczej, zabezpieczenie przed przegraniem oraz wspomniany już termostat.

Dobór mocy grzejnika powinniśmy oprzeć na zapotrzebowaniu cieplnym pomieszczenia, w którym potencjalnie będziemy używać go najczęściej. Grzejnik, pracując na maksymalnej mocy, pozwoli wówczas na całkowite ogrzanie pomieszczenia, a jeśli będziemy chcieli go używać jako urządzenia dodatkowego, zmniejszymy moc korzystając z dostępnej regulacji.

źródło: AEG

Ile to kosztuje?

Cena grzejnika zależy od jego mocy i stopnia zaawansowania regulacji. Najtańsze, o mocy 500 W, wyposażone w termostat oraz zabezpieczenie przed przegraniem, zakupimy za około 70 zł.

1,5 kW grzejnik kosztuje od 110 do nawet 500 zł. Najtańsze modele wyposażone są w podstawową regulację, te droższe posiadają panel sterowania z wyświetlaczem LCD oraz dodatkowe zabezpieczenia. Analogicznie, największe, 2,5 kW grzejniki to inwestycja w zakresie 150 – 600 zł.

Opracowano na podstawie: Murator Dom.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja