Obecnie na rynku pojawia się coraz to więcej produktów budowlanych przeznaczonych do budownictwa energooszczędnego. Na etapie eksploatacji naszych domów coraz bardziej staramy sie, aby nasze rachunki za ogrzewanie były jak najniższe w związku z tym coraz częściej decydujemy sie na termomodernizację domu w celu zmniejszenia strat ciepła. W przypadku projektowania i budowy domu od podstaw zwiększa się liczba osób decydujących się na sposób budownictwa energooszczędnego stosującego nowoczesne produkty i materiały budowlane o niskich współczynnikach przenikania ciepła.

 
Jednym z miejsc w naszych domach, którymi ucieka najwięcej ciepła są okna, tracimy przez nie od 10–20 % ciepła. Dlatego decydując się na budownictwo energooszczędne czy nawet pasywne musimy użyć okien charakteryzujących się bardzo wysokimi współczynnikami termoizolacyjnymi. Takimi produktami są nowoczesne, superenergooszczędne okna dachowe FTT, cechujące się bardzo dobrymi współczynnikami przenikania ciepła, które gwarantują bardzo małe straty ciepła.
 
Źródło: Fakro
 
Okno dachowe FTT U8 Thermo
Jest to najbardziej energooszczędne okno dachowe na świecie, jakie zostało wyprodukowane. Posiada bardzo niski współczynnik przenikania ciepła  Uw= 0,58 W/m2K. Okno to wyposażone jest w trzykomorowy pakiet szybowy U8 składający się z czterech szyb, które tworzą trzy przestrzenie niskoemisyjne wypełnione gazem szlachetnym kryptonem. Zestaw ten posiada również ciepłe ramki dystansowe TGI. Użycie takiej techniki umożliwiło uzyskanie niskiego współczynnika przenikania ciepła szyby Ug = 0,3 W/m2K. Oprócz okna na wysokie wartości współczynnika termoizolacyjności wpływa zastosowanie specjalnego kołnierza uszczelniającego EHV – AT Thermo w postaci poszerzonego profilu drewnianego. Standardowo wyposażone jest również w pakiet kołnierzy izolacyjnych XDK składający się z zestawu izolacyjnego XDP oraz kołnierza paroszczelnego XDS. Taki zabieg powoduje zmniejszenie powstawania mostków cieplnych i zwiększa izolacyjność okna. Ceny za okno zależą oczywiście od wielkości. Są one dostępne w 13 rozmiarach. Najmniejsze dostępne okno o wymiarach 55×98 kosztuje 4005zł netto. Największe okno, o wymiarach 78×160 kosztuje 5883zł netto.

Okno dachowe FTT U6
Okno FTT U6 posiada również dobre właściwości termoizolacyjne, współczynnik przenikania ciepła wynosi   Uw = 0,81 W/m2K. Składa się z zestawu trzech szyb tworzących dwie przestrzenie niskoemisyjne wypełnione gazem szlachetnym argonem. Szyba zewnętrzna i środkowa są hartowane natomiast wewnętrzna laminowana klasy P2A. współczynnik przenikania ciepła szyby Ug = 0,5 W/m2K. W budowie tego okna użyto również ciepłych ramek dystansowych TGI. Okno posiada także kołnierze uszczelniające.  Najmniejsze dostępne okno o wymiarach 55×98 kosztuje 1972 zł netto. Największe okno, o wymiarach 78×160 kosztuje 2768zł netto.

okno fakro
 
Źródło: Fakro
 
Zalety okien dachowych FTT
Największa zaletą tych okien są oczywiście bardzo niskie współczynniki strat ciepła. Okno FTT U8 Thermo jest najbardziej energooszczędnym oknem na świecie, posiada  Certyfikat PASSIVHAUS wystawiony przez Passivhaus Institut (PHI) w Darmstadt, który potwierdza znakomite parametry termoizolacyjne okna oraz potwierdza możliwość użycia tego typu okna do budownictwa pasywnego. W oknach tego typu użyto specjalnej, nowatorskiej konstrukcji skrzydła polegającej na podniesieniu osi obrotu skrzydła o około 7 cm powyżej środka geometrycznego skrzydła, a także użyto dodatkowych mechanizmów, które mogą zatrzymywać skrzydło w pozycji otwarcia w przedziale od 0? do 40?. To oraz duże rozmiary okna gwarantują wysoki komfort użytkowania okien tego typu. Firma FAKRO oferuje szeroki zakres rozmiarów okien dachowych FTT, każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym, że duże rozmiary okien ułatwiają ich użytkowanie to wpływają również na korzystny bilans energetyczny. Dzięki dużemu przeszkleniu zyskujemy dobre oświetlenie naturalnym światłem. Dodatkowo w zimie w wyniku przenikania promieniowania słonecznego przez okno do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu dociera dodatkowe ciepło. Powłoka niskoemisyjna chroni przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Okna FTT są wysoce szczelne dzięki poczwórnemu systemowi uszczelnienia. Kolejną, cenną zaletą tych okien jest wysoka izolacyjność akustyczna.

Okna te spełniają wymagania programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Wykonane są dodatkowo w systemie topSafe zabezpieczając przed włamaniem. Cechują się również kompleksowością i szeroką ofertą standardowych dodatków.
 
Opracowanie:
Tomasz Mrożek
 
Źródło:  www.fakro.pl