Najnowocześniejsze okna cechują się bardzo wysoką szczelnością. Z jednej strony zapewnia to dobrą izolacyjność cieplną oraz ochronę przed hałasem. Z drugiej jednak całość obowiązku wymiany powietrza w budynku spada na wentylację.

Nawiewniki lub nawietrzaki to urządzenia, które pozwalają zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczenia, nawet w przypadku szczelnego zamknięcia okien. Montuje się je w górnej części okna (najlepiej 2 m powyżej poziomu podłogi), ewentualnie w roletach zewnętrznych lub ścianach zewnętrznych. W oknach nawiewniki zakłada się pomiędzy górną krawędzią szyby a ramą skrzydła, w profilu skrzydła lub w ościeżnicy. W związku z trudnością w montażu nawietrzaka, warto zamawiać je razem z nowymi oknami, wówczas instalacji dokonają fachowcy.

Jak to działa?

Urządzenia te możemy podzielić na trzy rodzaje, ze względu na konstrukcję i sposób działania. Dopływ powietrza może być regulowany ręcznie lub automatycznie.

Nawiewniki sterowane ręcznie – najprostsze urządzenia, w których ilość przepływającego powietrza zależy od położenia przesłony, regulowanej przez użytkownika.

Nawiewniki ciśnieniowe samoregulujące, w których ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a otoczeniem. Nawiewnik otwiera się maksymalnie przy pewnym ciśnieniu granicznym – powyżej przymyka się, by ograniczyć nadmierny napływ powietrza (np. na skutek podmuchów wiatru). Użytkownik oczywiście może ręcznie przymknąć przesłonę nawiewnika, tak by zminimalizować przepływ powietrza.

Nawiewniki higrosterowane – sterowane automatycznie w zależności od wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu. Rolę czujnika pełni taśma poliamidowa, zmieniająca swoją długość, regulując otwarcie nawiewnika. Urządzenie tego typu pracuje w pewnym zakresie wilgotności względnej – np. od 30 do 70%. Przy najmniejszej wartości następuje przymknięcie nawiewnika, wzrost wilgotności powoduje otwieranie się. Przy osiągnięciu maksymalnej wartości urządzenie pracuje z największą wydajnością. Użytkownik może przymknąć nawiewnik do minimalnego przepływu.

źródło: Oknoplast

Wykorzystując nawiewniki mamy więc możliwość wprowadzenia kontrolowanej (przez nas lub automatycznie) wymiany powietrza w pomieszczeniu. Lokalizacja urządzenia w górnej części przegród pozwala uniknąć dyskomfortu na skutek napływu chłodniejszego powietrza.

Ile to kosztuje?

Cena nawiewnika zależy oczywiście od jego rodzaju. Nawiewnik regulowany ręcznie kosztuje do 60 zł, wraz z montażem zapłacimy przeważnie od 80 do 110 zł. Urządzenie ciśnieniowe samoregulujące to koszt 50 – 100 zł, z montażem 100 – 150 zł. Za nawietrzak higrosterowany zapłacimy natomiast 150 – 300 zł, z montażem odpowiednio od 200 do 350 zł.

Opracowano na podstawie: Mielczarek Okna i Drzwi, Aereco.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja