Średnie opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią około 70% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Kilkumiesięczny sezon grzewczy, przy obecnej zimie może wiązać się z rachunkami liczonymi nawet w tysiącach złotych. Na szczęście coraz więcej Polaków nie chce przepłacać za ciepło w domu i decyduje się na termomodernizację, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem wpływającym na komfort cieplny oraz obniżenie kosztów eksploatacji budynku.

Zastosowanie styropianów o odpowiedniej grubości to jedna z najbardziej racjonalnych i opłacalnych inwestycji przynoszących oszczędności na ogrzewaniu – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki. – Raz wydane pieniądze na termomodernizację w naszym klimacie owocują nie tylko przez kilka chłodniejszych miesięcy jesienno-zimowych, ale także latem –  dobrze zaizolowane ściany chronią nas przed upałem. Ocieplając dom kompletnym systemem ociepleń Termo Organiki z wykorzystaniem 15-centymetrowej grubości styropianu w kropki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Jeśli jednak Twój dom wciąż czeka na termomodernizację warto zastosować kilka „tricków”, które pomogą ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze podczas tej zimy. Przede wszystkim należy zmienić przyzwyczajenia, które zimą uszczuplają nasz domowy budżet związany z zapewnieniem ciepła naszych czterech kątów.

źródło: Termo Organika

Lista sztuczek ograniczających zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu:

  • Zdecydowanie lepiej wietrzyć mieszkanie przez kilka minut przy szeroko otwartych oknach, niż zostawiać je na dłuższy czas lekko uchylone.
  • Nie należy zbyt mocno ogrzewać pomieszczeń gospodarczych oraz utrzymywać tej samej temperatury we wszystkich pomieszczeniach całą dobę – mniejsza praca kaloryferów pod naszą nieobecność to oszczędności energii o ok. 10-15%. Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi być również jednakowa – w sypialni zdecydowanie lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, kiedy temperatura jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach, co oczywiście również wpływa na oszczędność energii i dodatkowe finansowe bonusy.
  • W pochmurny dzień staraj się zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło nie będzie miało prostej ucieczki na zewnątrz domu. W przypadku słonecznego dnia, odwracamy działanie, rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony, firanki czy rolety tak, by słońce miało łatwą drogę do wnętrza domu i nagrzało jego pomieszczenia.
  • Warto na ścianach tuż za grzejnikami umieścić specjalne ekrany odbijające ciepło. To rozwiązanie gwarantuje, że wróci ono do wnętrza pomieszczeń zamiast uciekać na zewnątrz przez ściany. Nie zasłaniamy również grzejników zasłonami czy firankami.
  • Zarówno w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku, przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi.

Źródło: Termo Organika