Kto przeczytał wszystkie dokumenty ?

Jesteśmy prawie po 1 tygodniu naboru wniosków w Programie Czyste Powietrze. Co przyniosły pierwsze dni naboru? Dużo pytań. Jak wspomniano wyżej program obejmie kilka milionów domów. Wnioski można składać do 16 terytorialnych Funduszy. I już borykamy się z logistycznymi problemami. Zajęte linie telefoniczne w WFOŚiGW, tabuny ludzi z pytaniami krążących po funduszach. I pierwsze kilkaset wniosków złożonych w większości z błędami.
Problem podstawowy to brak przeczytania dokumentacji Programu. Niestety większość osób fizycznych zamiast zapoznać się z treścią programu przystąpiła do uzupełniania wniosku. Bez przeczytania instrukcji wypełniania wniosku, bez zapoznania się z regulaminem i zasadami udzielania dofinansowania nie jest możliwe prawidłowe wypełnienie wniosku.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem wypełniania wniosku ?

  1. Zidentyfikować nasz dom!

Czy to jest nowobudowany czy istniejący. Jeśli istniejący to czy pozwolenia na budowę jest z przed 15.12.2002 r. czy po tej dacie. Na tej podstawie mamy już wstępnie określone możliwy zakres naszego przedsięwzięcia.

  • Dla “starych” budynków to wymiana kotłów lub/i prace termomodernizacyjne, wymiana stolarki, wentylacja mechaniczna.

tabelka przedsięwzięcia czyste powietrze

  • Dla nowo budowanego domu możemy sfinansować z dotacji źródło ciepła spełniające warunki techniczne Programu. Warunki Techniczne są załącznikiem do Programu. Jak udowodnić czy źródło ciepła spełni określone wytyczne? Wykonawca powinien przedłoży nam wszystkie niezbędne certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające ten wymóg. Dlatego my musimy  pamiętać, aby wybrać takiego wykonawcę, który nie sprzeda nam „kota w worku” wcześniej obiecując, że oczywiście jego produkty spełniające wszystkie wytyczne.  Warto zawierać umowy – to też dobra gwarancja! Niż potem szukać po świecie Wykonawcy czy dostawcy urządzenia bo jednak nie przedłożył nam potwierdzenia norm, czy certyfikatu bo się mu gdzieś “zgubiły”. Również jeśli decydujemy się instalację kolektorów lub fotowoltaiki też są opisane jakie muszą spełniać wymogi.

Program stawia na najwyższą jakość urządzeń i produktów określając wymagania techniczne.

Nie są to wygórowane aspekty. To gwarancja, że potem będzie nam wszystko dobrze „działało”. Znamy już mnóstwo przypadków instalacji od “fachowców”, które powodowały więcej problemów niż oczekiwanych efektów.

  2. Wybieramy zakres prac.

Jeśli nasz dom jest istniejący i przystępujemy do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji to też pogłębiajmy naszą wiedzę. Warto zorientować się jak wybrać nowe źródło ciepła. Nie patrzmy krótkowzrocznie, że skoro przez 30 lat mieliśmy „kopciucha” to dalej chcemy węgiel ,bo gaz drogi. To błędne myślenie. Kotły na paliwo stałe będa musiały mieć potwierdzenie spełnienia wymogów EKOPROJEKTU (certyfikat ecodesign). To najwyższa gwarancja jakości. Ale do takiego kotła niezbędna będzie odpowiednia jakość paliwa. A zaraz może się okazać  wzrost cen paliw „odpowiedniej jakości” do kotłów ecodesign.  Dlatego przed takim wyborem poczytać należy co to są te kotły ecodesign, ile kosztują, jaki mają system odprowadzania spalin, itd.
Inna kwestia, że jesli mamy możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazu to nie zamontujemy kotła na paliwo stałe. To nie jest wcale takie straszne. Jeśli ocieplamy dom wymienimy okna, to zmniejszy nam się zapotrzebowanie na ciepło. A również ciepło nie ucieknie nam z domu. Więc rachunki mogą okazać się nawet mniejsze niż za węgiel. Warunek jest jeden. Docieplenie i dobór mocy źródła ciepła, wykonawstwo instalacji wewnętrzne w domu musi być zrobione na najwyższym poziomie. Nie sztuka jest kupić najwyższej klasy urzadzenia i produkty jeśli zostaną źle wykonane. A wykonać dobrze izolację to nie jest taka prosta sprawa jak to wiele razy od wykonawców słyszymy.
Zawarcie umowy z Wykonawcą również może okazać się przydatne.

3. Określenie kosztów prac.

Jeśli mamy wyobrażenie co będzie przedmiotem naszych prac musimy poprosić potencjalnych wykonawców o ich wycenę. We wniosku o dofinansowanie oświadczamy, że posiadamy minimum 3 oferty. A potrzebna nam wycena, żeby wpisać koszty określonych robót we wniosku. Nie należy wpisywać maksymalnych kosztów inwestycyjnych!

4. Dokumenty potrzebne do wniosku.

To ostatni element niezbędny do wypełnienia i złożenia wniosku. Aby złożyć wniosek należy dołączyć:
dokumenty potwierdzające dochód (np. PIT, decyzje podatkowe, i inne)
dokumenty potwierdzające prawo własności budynku ( nr księgi wieczystej i numer działki lub akt notarialny, jeśli nie znamy nr księgi,
audyt energetyczny, jeśli został zrobiony i na jego podstawie przyjęto zakres prac do wykonania.

5. Wypełniamy wniosek!

Teraz mając wiedzę co będziemy robić w naszym domu i ile to będzie kosztowało, jakie mamy dochody możemy przystąpić do wypełniania wniosku. Wniosek w trakcie wypełniania danych sam będzie wyliczał dofinansowanie i podpowiadał co należy wypełnić.

Jeżeli nie będziemy mieć wiedzy, co należy zrobić w obrębie naszego budynku i za ile oraz jakie mamy dochodu to nie ma sensu chodzić pytać po funduszach, dzwonić jak wypełnić wniosek. Powoduje to tylko chaos i niepotrzebną stratę czasu. Program ma trwać 10 lat. A pośpiech to zły doradca.

Jak wybrać rodzaj przedsięwzięcia do dofinansowania w Programie Czyste Powietrze?

INFOGRAFIKA|Jak uzyskać dofinansowanie w czystym Powietrzu? Nabór wniosków uruchomiony!!!

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.